Zimowanie pelargonii

Październik 24, 2016

Pelargonia to roślina jednoroczna. Znasz ten pogląd? Nie do końca jest on zgodny z prawda, bowiem przy odrobinie wysiłku mogą one przezimować i zachwycać kolorami nawet przez kilka lat. Zobacz, jak tego dokonać:

zimowanie-pelargonii-2Źródło: www.pixabay.com

Pelargonia to jedna z najpopularniejszych roślin do kompozycji w skrzynkach, donicach, jak i kwietnikach miejskich. Piękne kolory i wyjątkowo wysoka odporność na niskie temperatury sprawia, że zdobią one nasze balkony, ogrody oraz ulice nawet do późnej jesieni. Większość z nich obumiera jednak wskutek oddziaływania pierwszych przymrozków, dlatego są one traktowane najczęściej jako jednoroczne okazy.

zimowanie-pelargonii-1Źródło: www.pixabay.com

Gdzie przechować pelargonie?

Zimowanie pelargonii nie jest popularnym trendem, a wystarczy jedynie odpowiednio zaaranżowane pomieszczenie, by móc bezpiecznie przechować ją do przyszłego sezonu. Optymalne miejsce dla roślin to nieogrzewana klatka schodowa, piwnica lub garaż (z dostępem światła), a także weranda, ogród zimowy czy garaż. Temperatura powinna oscylować w granicach 5-10°C. Warto jednak pamiętać, że zimowanie są w stanie przeżyć jedynie rośliny zdrowe, najmniejsze oznaki choroby to również ryzyko zakażenia dla innych okazów.

zimowanie-pelargonii-6Źródło: www.pixabay.com

Pamiętaj, że warunki domowe nie nadają się do przechowania pelargonii zimą (z wyłączeniem pelargonii wielkokwiatowych, które preferują wyższą temperaturę, dlatego mogą spędzać zimę w domu jak i w jasnym pomieszczeniu). Nadmiernie wysoka temperatura, czyli taka jaka panuje w naszych domach, negatywnie wpływa na rozwój roślin i nie pozwala im przejść w stan spoczynku. Suche powietrze i duża ilość światła prowadzi do blednięcia i karlenia liści, a tak przechowane pelargonie nie będą się dobrze prezentować.

kwietniki miejskie terra (7)Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Jak zacząć?

Najlepszy moment na rozpoczęcie zimowania pelargonii to końcówka października i pierwsze dni listopada. Gdy temperatura osiągnie (krótkotrwałe) wartości 0°C, skrzynki bądź donice z pelargonią przenieś do wcześniej przygotowanego pomieszczenia. Pamiętaj o usunięciu obumarłych pędów, skróceniu ich o 1/3 i przeprowadzeniu kontroli na wypadek powstania chorób. Podlewanie zimujących roślin ogranicz do minimum (nawet do 1-2 razy w skali miesiąca). Tak przygotowane do zimy pelargonie będą mogły przejść w okres spoczynku i bez problemu rozpoczną wegetację w sezonie wiosennym. Co ciekawe, zakwitną wcześniej od innych okazów i staną się dobrym materiałem do rozmnożenia.

Skrzynki kwiatowe Atech A1200Źródło: www.atech-pl.eu.com

Jak pozyskać sadzonki?

Na przełomie lutego i marca możesz pozyskać sadzonki z zimowanych pelargonii. Ukorzeń je w wodzie, a gdy dojrzysz pierwsze zielone listki, przenieś je do donic, skrzynek lub kwietników. Wykorzystując znane sobie okazy do rozsadu, będziesz miał gwarancję zachowania cech rośliny-matki.

zimowanie-pelargonii-4Źródło: www.pixabay.com

Zapisz

Dodaj komentarz

Polecane wpisy