zielone dachy

Zielone dachy Francji

Maj 29, 2015

We Francji weszła w życie ustawa: na każdym nowym budynku w centrum ma być ogród lub panele słoneczne. To sposób na poprawienie warunków życia czy fanaberia urzędników i kosztowny obowiązek?

zielone dachyŹródło: www.theplaidzebra.com

Pierwotnym założeniem francuskich eko-aktywistów było wdrożenie ustawy, która nakazywałaby pokrywać całe dachy ogrodami, jednakże ostatecznie prawo nakłada na deweloperów obowiązek zazielenienia jedynie części powierzchni. Co prawda nie udało się wprowadzić w życie wszystkich założeń, jednakże nawet takie zmiany są już dobrym krokiem ku poprawie warunków życia we francuskich miastach.

httpcsglobe.comŹródło: www.csglobe.com

Nowe prawo nakłada na dewelopera obowiązek stworzenia dodatkowej inwestycji w ramach jednej budowy, co mogłoby wydawać się źródłem niepotrzebnych kosztów, jednak w dalszej perspektywie ogród pozwala redukować wydatki.

designerskie dodatki elho makeithome (3) Źródło: www.makeithome.pl

Tak zwane zielone dachy mają właściwości izolacyjne, co pomaga zatrzymać w budynkach ciepło zimą i chłód w trakcie lata. Zatrzymują również wodę deszczową, dzięki czemu mieszkańcy nie mają problemu z odprowadzaniem jej. Nie można zapominać, że to ostoja dla miejskich ptaków… i miłośników rozrywki na świeżym powietrzu.

designerskie dodatki elho makeithome (1) Źródło: www.makeithome.pl

Zielone dachy są obecnie bardzo popularne w U.S.A., Niemczech, Australii i Kanadzie. Kilka z nich znajduje się również w Polsce, jednak ich powstawanie nie łączy się z wymogami prawa, ale coraz popularniejszym trendem. Pierwszym krajem, jaki nałożył na deweloperów obowiązek zazieleniania dachów była Kanada, obowiązek tworzenia ogrodów w centrach miast istnieje już od 2009 roku.

zielone dachy (1)Źródło: www.foter.com

Francja jest już na dobrej drodze ku poprawieniu środowiska w miastach, mamy nadzieję, że w polskim prawie również nie zabraknie takich regulacji – dla naszego wspólnego dobra.

Co dają nam zielone dachy?

 • Dodają budynkom naturalnego piękna, które automatycznie zwiększa ich wartość na rynku nieruchomości.
 • Poprawiają wodoszczelność struktury dachu
 • Pozwalają optymalnie zarządzać obiegiem wody deszczowej, która jest magazynowa w glebie, następnie trafia do systemu korzeniowego roślin, by ostatecznie ponownie trafić do atmosfery.
 • Ograniczają ilość wody, która trafia do miejskiej kanalizacji, przyczyniając się do jej odciążenia.
 • Są naturalnym filtrem dla wody, która spływa w dół budynku.
 • Regulują temperaturę powietrza w najbliższym otoczeniu
 • Doskonale oczyszczają powietrze.
 • Pozwalają tworzyć nowe, atrakcyjne tereny dla wspólnego wypoczynku w przestrzeni miejskiej.

designerskie dodatki elho makeithome (2)Źródło: www.makeithome.pl

zielone dachy (4)Źródło: www.foter.com

Dodaj komentarz

Polecane wpisy

 • 17 czerwca 2015 Zoom na naturę Aż 10 hektarów pełnych nowoczesnych laboratoriów, multimedialnych ekspozycji, miejsce na […]
 • plac powstańców Warszawy donice miejskie1 sierpnia 2014 Inny sposób na plac Czy betonowy plac może być atrakcyjny? Okazuje się, że tak! Plac Powstańców w Warszawie […]
 • Modna przestrzeń publiczna19 września 2013 Modna przestrzeń publiczna Geometryczny układ, eleganckie modernistyczne ławki, stonowane kolory skontrastowane z […]