Zieleń w przestrzeni publicznej

ONZ alarmuje: jeszcze przed 2025 rokiem aż 60% ludzi będzie zamieszkiwać wielkie aglomeracje. Pośród szkła, stali i betonu musi znaleźć się miejsce dla zieleni – warto pomyśleć o tym już teraz.

wieże kwiatoweŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Kielce na prowadzeniu

Do najpopularniejszych elementów „zielonych” w miastach zaliczają się parki – najwięcej obiektów tego typu znajduje się w Warszawie, ich całkowita powierzchnia w stolicy wynosi aż 3 214,50 hektarów. Jednak to nie stolica, a Kielce wiodą prym w pośród najbardziej przyjaznych naturze miejscowości, gdzie 74 % powierzchni zajmują obszary chronionego krajobrazu. Poza parkami możliwość kontaktu z przyrodą zapewniają również skwery, kwietniki, zieleń przyuliczna, ogrody botaniczne oraz zoologiczne, a nawet cmentarze. Każde z tych miejsc z powodzeniem odgrywa swoją rolę w tworzeniu klimatu miast.

wieże kwiatoweŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Ciszej, przyjemniej, piękniej

Rekreacja, tworzenie mikroklimatu, wyciszanie ulicznego zgiełku czy edukacja to tylko kilka najważniejszych zadań, jakie spełnia zieleń miejska. W zależności od wymiarów pasa zieleni, można ograniczyć szkodliwą działalność silnego wiatru nawet o 80%! Publiczne zieleńce mają również wpływ na temperaturę i wilgotność powietrza, co jest szczególnie ważne podczas letnich upałów. W dobie wznoszonych niemalże w każdym miejscu ekranów akustycznych i estetycznej degradacji okolicy, jaką za sobą niosą, warto zwrócić uwagę właśnie na zieleń. Właściwie zaaranżowane naturalne przysłony pozwalają wyciszyć hałas uliczny, i to bez negatywnego wpływu na wygląd przestrzeni.

zieleń miejskaŹródło: www.pixabay.com

Coś kosztem czegoś?

Z niepokojem obserwujemy trend rozrastania się aglomeracji kosztem terenów zielonych. Przypomnijmy chociażby wycinkę parku w Rybniku lub puszczy Karpackiej, o której pisaliśmy tutaj – klik. Tereny zielone są bardzo potrzebne mieszkańcom miast, którzy niewątpliwie cenią sobie wygodę życia w zurbanizowanej przestrzeni, ale nie chcą też przebywać stale w betonowej dżungli.

mała architektura atechŹródło: www.atech-pl.eu

Zrównoważony rozwój

Warto więc zachować równowagę i planować rozwój miast z rozsądkiem, tak by zapewnić maksimum wygody i dobrych warunków zarówno dla ciała, jak i ducha. Jeśli istnieje konieczność rozbudowy osiedla lub wybudowania nowego wieżowca, dobrze jest jednocześnie zadbać o zrekompensowanie zdegradowanej zieleni. W sąsiedztwie nowych budynków zawsze powinno znaleźć miejsce na nowoczesne donice, skwery lub niezwykle popularne w całej Polsce i Europie kolorowe konstrukcje kaskadowe. Zieleń miejska pełni przecież niesamowicie ważną rolę w naszym życiu – to możliwość rekreacji oraz wypoczynku w otoczeniu natury. To również miły dla oka akcent kolorystyczny, wyraźnie odcinający się na tle szarości przestrzeni publicznych.

wieże kwiatowe na jesień i zimęŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

wieże kwiatoweŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

wielkie donice gianto (9)Źródło: www.terraform.pl