Zieleń na każdym kroku

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Jak wpłynąć na problem zanikania przyrody w przestrzeni miejskiej? W bardzo prosty sposób: można do tego wykorzystać niekonwencjonalne sposoby uprawy roślin.

wieże kwiatoweŹródło: archiwum Terra

Obecnie w miastach spotykamy się z tym, że nasze otoczenie w wyniku zanikania przyrody nie zapewnia już regeneracji sił oraz dobrego samopoczucia. Aby to osiągnąć, ważne jest urozmaicenie zatłoczonych miast, które często są szare, a ich elewacje wyglądają na zniszczone lub pokryte są reklamami.

Dlatego właśnie architekci krajobrazu coraz częściej proponują wprowadzenie do przestrzeni miejskiej pionowych ogrodów. Wyglądają one niesamowicie, a co więcej: znakomicie sprawdzają się w trudnych warunkach. Dzięki niespotykanej formie stają się pewną atrakcją dla miejsca, w którym się znajdują. Przyciągają tłumy mieszkańców oraz turystów.

Przykładowo, na jednym z osiedli w centrum Paryża, architekci krajobrazu zainspirowani hasłem: „zielone nad szarością” postanowili stworzyć małe, miejskie, prywatne ogródki w formie donic, ale także budynek przyozdobiony zieloną ścianą, którą nazwano – Flower Tower.

W Polsce również można spotkać pionowe ogrody. We Wrocławiu dwójka architektów, zafascynowanych roślinami w krajobrazie miejskim, stworzyła w centrum miasta zieloną ścianę, która znajduje się naprzeciwko głównego wejścia gmachu Uniwersytetu Przyrodniczego. Oprócz funkcji estetycznej pionowy ogród ma tutaj odgrywać rolę edukacyjną, ma być żywym dowodem na to, w jaki sposób można podnieść wartość przyrodniczą danego miejsca.

pionowe ścianyŹródło: https://www.zielonesciany.pl

Oprócz pionowych ogrodów warto do przestrzeni miejskiej wprowadzać kwiaty. Naturalnym wyróżnikiem dla danego miasta staną się kaskadowe konstrukcje kwietnikowe, które skutecznie podniosą estetykę danego miejsca. Wieże kwiatowe oraz wiszące kaskadowe konstrukcje kwietnikowe staną się także najlepszą reklamą dla miejsc, w których się znajdą. W prosty sposób można umieścić je nawet w miejscach trudno dostępnych, a co więcej nie są wymagające.

wieże kwiatoweŹródło: archiwum Terra

wieże kwiatoweŹródło: archiwum Terra

Dzięki powyższym możliwościom w niekonwencjonalny sposób wprowadzimy zieleń do miasta oraz wpłyniemy na rozbudowę systemu zieleni w miejskiej przestrzeni.


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz