Woda w ogrodzie

Zazdroszczę właścicielom oczek wodnych – mogą codziennie wypoczywać nad wodą. Bez znaczenia, czy są posiadaczami stawu kąpielowego, basenu czy małego oczka wodnego – bo woda fascynuje i przyciąga w niezwykły sposób.

Garten Teich SeerosenŹródło: www.fotolia.pl

Spokojna, niezmącona wiatrem nieruchoma tafla uspokaja i wprowadza w nostalgiczny nastój, a gdy jest w ruchu – ożywa, wnosi dynamikę i porywa. Jednocześnie jej cichy szum pozwala się rozmarzyć i zrelaksować. Zbiornik wodny, jak żaden inny element ogrodu, jest totalnie magiczny!

Autor: Sławomir Moty

Według zasad Feng Shui woda jest jednym z żywiołów, który pozytywnie wpływa na nasz ogród, równoważąc siły Jin i Jang oraz przynosząc pomyślność dla jego właścicieli. Daleki jestem od jakichkolwiek filozofii! Dla mnie woda ma przede wszystkim aspekty praktyczne – nawilża otoczenie, wprowadza korzystny mikroklimat i wabi zwierzęta, bez których nie wyobrażam sobie ogrodu. Ma jeszcze dwie, chyba najważniejsze zalety – jest po prostu magiczna i doskonale relaksuję się w jej pobliżu – dlatego staram się w każdym ogrodzie założyć choćby najmniejszy zbiornik wodny, bo nawet niewielka, z pozoru niepozorna tafla wody potrafi przemienić i zaczarować każdy ogród.

woda w ogrodzie (1)Źródło: www.pixabay.com

Bez względu na to, czy planujesz małe oczko wodne, czy duży staw kąpielowy – musisz zacząć od planu! Zakładanie zbiornika wodnego to jedno z najtrudniejszych zadań dla ogrodnika. Wymaga bardzo wiele pracy, zwłaszcza fizycznej, ale także odpowiedniego planowania. Niezbędny jest także zmysł estetyki, znajomość roślin, ich wymagań oraz konieczność zastosowania odpowiednich materiałów. Idealne oczko wodne wygląda jednak tak, jakby nikt go nie projektował, jakby zostało stworzone przez naturę – a to naprawdę bardzo trudne!

Oczko wodne warto założyć blisko domu, abyś zawsze mógł na nie patrzeć. Błędem jest zakładanie go na środku ogrodu lub w jego kącie, gdyż będzie sprawiało wrażenie mniejszego niż jest w rzeczywistości i nikt nie zwróci na nie uwagi. Moim zdaniem kształt oczka wodnego powinien być jak najbardziej naturalny, jednak zależy to od Twojego gustu i stylu ogrodu. W nowoczesnym najlepiej sprawdzą się zbiorniki o prostych, geometrycznych kształtach otoczone żwirową ścieżką czy drewnianym pomostem, a w naturalnych te o nieregularnej linii brzegowej, których brzegi porośnięte są naturalną roślinnością.

woda w ogrodzie (2)Źródło: www.pixabay.com

Pamiętaj także, że im większe oczko, tym powinno być głębsze. Ponadto im zbiornik jest większy, tym mniej pracy wymaga, bo w pewnym stopniu oczyszcza się sam. Powinien mieć powierzchnię co najmniej 10 m kw. W przeciwnym razie będzie trzeba zamontować filtry i pompy do napowietrzania wody.

Pamiętaj!

Zanim założysz w swoim ogrodzie oczko wodne zastanów się, czy będzie Twoim „oczkiem w głowie”. Bo każdy zbiornik wodny wymaga wiele pracy – nie jest samoobsługowy! –

dlatego jeśli nie znajdziesz czasu na jego pielęgnację, to najlepiej odpuść sobie ten pomysł i oglądaj oczka wodne u sąsiadów za płotem… Bez regularnej pielęgnacji i nakładów finansowych nawet najpiękniejsze oczko wodne zarośnie glonami i bardzo szybko zamieni się w śmierdzące bagienko.

Woda w ogrodzie jest w 100% slow, jednak aby założyć oczko wodne musisz wejść na poziom hard!

Construction d'un bassin de jardinŹródło: www.fotolia.pl

Zakładanie oczka wodnego – krok po kroku

W planowaniu oczka wodnego tak naprawdę ogranicza nas jedynie nasza pomysłowość, pracowitość i zasobność portfela, więc jeśli już macie plan, to… do dzieła!

  1. Rozłóż na trawniku sznurek i określ kształt przyszłego zbiornika. Dokładnie usuń całą darń oraz kamienie i patyki. Wykop rozpocznij od zewnętrznych krawędzi i systematycznie posuwaj się do środka.
  2. Brzegi zbiornika pozostaw z delikatnym spadkiem, aby później podłoże nie osuwało się pod naporem wody. Dno zbiornika oczyść z kamieni i korzeni, a następnie wysyp pięciocentymetrową warstwę piasku.
    Na powierzchni wykopu rozłóż włókninę, a na nią połóż czarną folię PVC. Zamiast niej możesz rozłożyć znacznie trwalszą (i droższą) geomembranę EPDM, pod którą nie musisz układać włókniny.
  3. Następnie powoli wypełnij zbiornik wodą i pozostaw na kilka dni, aby ziemia została dociążona przez wodę. Obetnij nadmiar folii pozostały na bokach, pozostawiając 40-50 cm, które później zamaskujesz kamieniami. Po kilku dniach posadź rośliny wodne.

Rośliny wodne nie tylko uatrakcyjniają oczko, ale wpływają też na zachowanie równowagi biologicznej w zbiorniku, natleniają wodę, osłaniają ją przed słońcem (szczególnie gatunki o dużych liściach) i dają schronienie zwierzętom. Rośliny wodne potrzebują minimum 6 godzin słońca dziennie – warto o tym pamiętać planując umiejscowienie zbiornika w ogrodzie. Niestety, w słońcu woda szybko się ogrzewa, co wpływa negatywnie na rozpuszczalność tlenu w wodzie – im jest cieplejsza, tym zawiera mniej tlenu. Jeśli planujesz wpuścić do wody ryby, to zbiornik musi mieć minimum 80 cm głębokości, najlepiej jeśli będzie to 150 cm. Dzięki temu nawet w czasie mroźnej zimy w niższych jego partiach woda nie będzie zamarzać.

Gartenanlage mit TeichŹródło: www.fotolia.pl

Staw kąpielowy to połączenie basenu i naturalnego jeziora. To idealne rozwiązanie do dużych ogrodów w stylu naturalistycznym. Wygląda niczym naturalne, niewielkie jezioro, jednak jego „naturalność” jest stale kontrolowana i doskonale zaplanowana. Składa się z trzech części – zbiornika kąpielowego (naturalnego basenu), filtra bagiennego (gdzie odpowiednia roślinność działa jak naturalna oczyszczalnia ścieków filtrując wodę) oraz strefy filtrów mechanicznych – najczęściej biologicznych. W zbiornikach tego typu nie stosuje się środków chemicznych, aby nie zaburzyć równowagi ekologicznej. Są zwykle tańsze w budowie i znacznie tańsze w eksploatacji od tradycyjnych basenów ogrodowych. Warto jednak pamiętać, że minimalna wielkość stawu kąpielowego to ok. 50 m kw. Mniejsze zbiorniki nie będą miały zdolności samooczyszczania wody. Im zbiornik jest większy, tym mniej pracy wymaga, bo w pewnym stopniu oczyszcza się sam.

Piscine BiologiqueŹródło: www.fotolia.pl

Fontanny, kaskady i wodospady – woda w ruchu

Panta rhei (z greckiego – wszystko płynie) – to najważniejsza zasada, o której warto bezwzględnie pamiętać. Woda powinna być w ruchu! W każdym oczku wodnym, nawet o najmniejszych rozmiarach, można zamontować fontannę, której praca także wspomaga natlenianie. Do niewielkich zbiorników stosuje się gotowe zestawy dyszy z pompą i filtrem w jednej obudowie. Wystarczy tylko całość podłączyć do prądu, aby cieszyć się słupem wody wybijającym z tafli. Ciekawym rozwiązaniem są także fontanny pływające. Większy zbiornik warto zlokalizować w bliskiej okolicy skalniaka, dzięki temu łatwo będziemy mogli stworzyć kamienny wodospad – czyli kaskadę wodną.

woda w ogrodzie (1)Źródło: www.pixabay.com

Tekst ukazał się w magazynie SlowLife Food & Garden nr 21 lipiec/sierpień

slow live (Custom)

SlowLife Food & Garden to ogólnopolski magazyn lifestylowy popularyzujący ideę życia bez pośpiechu. Jest czasopismem skierowanych do świadomych i dojrzałych Czytelników poszukujących swojego rytmu we współczesnym świecie, inspiruje do lepszego życia i podejmowania mądrych wyborów