Floyd Elzinga

Wielka szycha

Styczeń 21, 2015

…a raczej kilkanaście wielkich stalowych szyszek pojawiło się w kanadyjskim Ontario. To nowoczesne, ale mocno inspirowane naturą rzeźby – jaką historię opowiadają?

Floyd ElzingaFoto: www.floydelzinga.com

Autorem instalacji jest Floyd Eliznga, artysta land-artu, który często inspiruje się tworami pochodzącymi wprost z natury. Jego najpopularniejszy twór, stalowe sosnowe szyszki, odnosi się bezpośrednio do dzikiej, kanadyjskiej przyrody. Szyszki zostały po raz pierwszy zaprezentowane w 2010 roku podczas kanadyjskiego festiwalu sztuki Toronto’s Nuit Blanche.

Floyd ElzingaFoto: www.landarchs.com

Wizja Eliznga skupia się na ochronie środowiska i naturalnego krajobrazu Kanady. Sosnowe szyki zdają się być jedynie zwykłym wytworem drzewa, jednak ze względu na swoje właściwości symbolizują o wiele więcej. Sosna, rozprzestrzeniając swoje nasiona może jednorazowo objąć i skolonizować ogromną przestrzeń, tak jak za pomocą swoich dzieł artysta chce rozprzestrzenić ideę ochrony natury.

Floyd ElzingaFoto: www.floydelzinga.com

Stal corten, z której wykonano rzeźby, charakteryzuje się niezwykłymi właściwościami, które sprawiają, że jest często stosowana do produkcji elementów takich jak dekoracyjne donice.

Floyd ElzingaFoto: www.landarchs.com

Duże donice to jednak nie jedyny pomysł na stosowanie stali corten! Floyd Elzinga wybrał ten materiał, by nadać instalacji szczególnego wyrazu: wraz z upływem czasu powierzchnia szyszek pokryła się powłoką o rdzawym kolorze, która zabezpieczyła całość przed destrukcyjnym wpływem korozji. Tak powstała niepowtarzalna faktura, której ostateczna forma z pewnością ulegnie jeszcze niejednej zmianie. To ciekawe odniesienie do dynamicznego i podatnego na wpływ warunków atmosferycznych świata, w którym wszyscy żyjemy.

Floyd ElzingaFoto: www.landarchs.com

Jak zaznacza autor instalacji, „stal jest plastyczna, podatna na formowanie i wiele wybacza. Jedną z najlepszych jej właściwości jest to, że możesz połączyć dwa elementy i sprawić, że wyglądają jak gdyby zawsze wtórzyły jedność. To trochę jak magia”.

Floyd ElzingaFoto: www.floydelzinga.com

Inspirowani, co sądzicie o takim promowaniu ochrony przyrody?

Print Friendly, PDF & Email
Schwytano tygrysa!
Krzesło dla olbrzyma

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis
Poprzedni wpis
Wiszące kwietniki miejskie, znane również jako ample kwiatowe, przypominają pokrytą bujnymi roślinami kulę. Co jednak stoi za tak imponującym efektem?…