W naturalnej apteczce – czym zwalczać katar?

Październik 28, 2015

Świat flory oferuje nam coś więcej niż tylko piękne widoki. Zobacz z czym przybywa matka natura, gdy dopada Cię przeziębienie lub katar.

zioła na przeziębienieŹródło: www.pixabay.com

Zioła i rośliny mają działanie niemal tak samo skuteczne jak syntetyczne specyfiki. Odpowiednio podane są w stanie złagodzić suchy kaszel lub ułatwić wykrztuszanie przy mokrym, skutecznie udrożniają drogi oddechowe, działają przeciwzapalnie i przyspieszają powrót do zdrowia. Co ważne, w przeciwieństwie do wielu leków aptecznych, są znacznie bezpieczniejsze i łatwiej dostępne. (najczęściej również smaczniejsze!)

zioła na przeziębienie (1)Źródło: www.pixabay.com

Trudno określić ile lat liczy sobie tradycja medycyny naturalnej. Całe stulecia doświadczenia, jakie zbierał człowiek pozwoliło wyselekcjonować szereg ziół i roślin, które wspierają nasze zdrowie. Zobacz co wybrać, by szybciej dość do siebie – najczęściej zioła serwowane są w postaci naparów lub inhalacji. Pamiętaj więc, aby donica z ziołami zawsze była w Twojej kuchni.

brussels-herbs3Źródło: www.makeithome.pl

Uwaga! Jeśli objawy przeziębienia nie ustąpią po dwóch dniach, zrezygnuj z leczenia domowymi sposobami i zasięgnij porady lekarza!

szałwia (3)Źródło: www.pixabay.com

Szałwia lekarska – sprawdza się w łagodzeniu podrażnionego gardła, uśmierza ból i łagodzi chrypkę. Działa bakterio- i wirusobójczo, przez co jest w stanie całkowicie zwalczyć pierwsze symptomy grypy. Aby udrożnić zatkane drogi oddechowe, zalecane są inhalacje z szałwii z dodatkiem rumianku i pędów sosny.

szałwia (1)Źródło: www.pixabay.com

Tymianek pospolity – najskuteczniejszy domowy sposób na zwalczenie mokrego kaszlu. Pobudza ruchy rzęsek nabłonka w górnych drogach oddechowych, przez co ułatwia pozbycie się wydzieliny. Olejek uzyskiwany z tymianku sprawdza się podczas inhalacji.

tymianekŹródło: www.pixabay.com

Anyżek (inaczej biedrzeniec anyż) – zalecany przy katarze i chrypce. Działa wykrztuśnie i zwalcza lekki kaszel suchy.

anyżŹródło: www.pixabay.com

Podbiał pospolity – ma podobne właściwości co tymianek. Rozrzedza wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych i ułatwia wykrztuszanie. Najlepiej działa w towarzystwie innych ziół.

podbiałŹródło: www.pixabay.com

Rumianek pospolity – chyba najbardziej znane z ziół. Dzięki olejkom eterycznym udrażnia zatkany nos i zatoki. Napar z rumianku uzyskasz zalewając 2 łyżki stołowe suszu wrzątkiem i odstawiając go na 15 minut. Wywar połącz z litrem wrzącej wody i przelej do miski, nad która wykonaj inhalację – wdychaj opary przez około 15 minut.

rumianek (1)Źródło: www.pixabay.com

Czosnek – to nie tylko smakowity dodatek do potraw, ale również silne wsparcie w walce z przeziębieniem. Jest bogatym źródłem witamin, działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, skutecznie podnosi odporność organizmu.

czosnekŹródło: www.pixabay.com

Czarny bez i lipa – napar z kwiatostanu lipy i czarnego bzu działa napotnie, przeciwzapalnie oraz obniża gorączkę.

czarny bezŹródło: www.pixabay.com

Dzika róża i malina – wykazują podobne działanie co lipa i czarny bez. Są źródłem witaminy C, szczególnie dzika róża, która zawiera jej nawet 30 razy więcej niż cytryna. Podawane są w postaci herbat i naparów.

dzika róża (1)Źródło: www.pixabay.com

Dodaj komentarz

Polecane wpisy