Twój piękny ogród w mieście

Tagi: dom, kwiaty, ogród, ogród w mieście,

Marzec 22, 2017

Dom z ogrodem w mieście to wyzwanie dla każdego miłośnika zieleni. Jakie rośliny wybrać, by wyglądały świeżo mimo działania miejskich zanieczyszczeń? Oto kilka sprawdzonych porad.

Dobrze zaprojektowany ogród położony na działce miejskiej może ochronić mieszkańców domu zarówno przed spalinami, jak i przed hałasem. Zanim jednak rozpoczniemy planowanie nasadzeń, warto dowiedzieć się, jakie rośliny najlepiej znoszą pył, kurz i inne trudne miejskie warunki. Istotne znaczenie ma również liczba i wysokość zabudowań wokół domu – im więcej światła w ogrodzie, tym większy wachlarz możliwości przy wyborze roślin.

 

Ogród w mieście jest również narażony na suszę, ponieważ deszczowa woda natychmiast spływa do kanalizacji i nie wsiąka w grunty. Zimą z kolei rośliny poddane są szkodliwemu działaniu soli, którą posypywane są chodniki – obecny w soli chlor jest dla nich toksyczny. Kolejnym minusem jest temperatura, często o kilka stopni wyższa niż poza miastem. Już tych kilka czynników sprawia, że wybór roślin do ogrodu powinien być dobrze przemyślany.

Rośliny i krzewy, które powinny znaleźć się w miejskim ogrodzie muszą być odporne na suszę, długowieczne i gęste. Warto zwrócić uwagę, czy szybko rosną i nie wymagają skomplikowanych procesów pielęgnacyjnych. Liście powinny być gładkie, by nie wchłaniały spalin i innych zanieczyszczeń. Można tez zdecydować się na żywopłot, najlepiej wysoki (ponad dwa metry) i bardzo gęsty. Dobrym rozwiązaniem, jeśli powierzchnia działki na to pozwala, jest usypanie dla żywopłotu wału ziemnego – na pewno będzie znakomitym dodatkiem dekoracyjnym i obniży poziom hałasu. Krzewy na żywopłoty to berberys, krzewuszka cudowna, porzeczka alpejska, śnieguliczka biała, jaśminowiec wolny.

Jakie rośliny warto więc posadzić? Jest ich całkiem sporo: amorfy krzewiaste, leszczyny tureckie, lipy srebrzyste i krymskie, budleje Dawida, robinie akacjowe, oliwniki srebrzyste, złotokapy, róże pomarszczone, magnolie pośrednie, katalpy pospolite, ogniki szkarłatne, pigwowce, robinie akacjowe, tamaryszki, wierzby białe.

Donica corten Finea TerraFormwww.makeithome.pl

Jakie wybrać donice?

Na pewno mrozoodporne i z materiałów, które posłużą przez długie lata. Dobry wybór to donice z polietylenu, stabilne i wytrzymałe, odporne na zarysowania i pęknięcia (na przykład Casa Veneto albo Schio Ciotola 100, która przetrwa nawet najgorsze deszcze i mrozy). Ciekawym pomysłem jest też donica z cortenu (Finea Corten), której faktura zmienia się pod wpływem działania warunków atmosferycznych.

TerraFormwww.makeithome.pl

Czy wiesz, że:

– Drzewa i krzewy pokryte gładkimi liśćmi pochłaniają aż 85% spalin, a zimą aż 60%

– drzewa o gęstych koronach chronią przed miejskim hałasem

– gęste żywopłoty mogą wyrosnąć już po dwóch latach

 

Print Friendly, PDF & Email
Puls Twojego miasta w rytmie natury
Las po sąsiedzku

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis
Poprzedni wpis
Mieszkanie w miastach często oznacza brak kontaktu z naturą, a jedyne, na co możemy sobie pozwolić, to miniogród na balkonie.…