Świecąca trasa rowerowa już jest!  

Wrzesień 28, 2016

Jest błękitna, połyskująca i… jedyna taka w Polsce! Oto ścieżka rowerowa, która po zmroku jarzy się bajecznym wręcz światłem – poznajmy szczegóły:

swiecaca-sciezka-rowerowa-2Źródło: www.gazetaolsztynska.pl

W pobliżu Lidzbarka Warmińskiego, na szlaku prowadzącym nad Jezioro Wielochowskie, powstała niedawno wyjątkowa trasa dla rowerów. Za dnia nie wyróżnia się niczym szczególnym, poza niebieskim kolorem nawierzchni, jednak po zmroku staje się naprawdę spektakularna. Jarzy się delikatnym, błękitnym światłem, które poprawia widoczność ścieżki, ale nie możemy jej odmówić również walorów estetycznych.

swiecaca-sciezka-rowerowa-1Źródło: www.gazetaolsztynska.pl

Wszystko za sprawą tak zwanych luminoforów – substancji, które wtopiono w nawierzchnię ścieżki na etapie budowy. Za ich sprawą energia słoneczna nagromadzona za dnia, wieczorem zostaje przekształcona na światło. Materiał jest w stanie „oddawać” energię nawet przez 10 godzin, co w zupełności wystarcza w polskich warunkach. Błękitny kolor nawierzchni został wybrany ze względu na bliskość jeziora, w celu zachowania spójności z okolicznym krajobrazem.

Co ciekawe, luminofory nie są wspierane żadną dodatkową technologią. Ścieżka nie jest oświetlana latarniami ani innymi punktami świetlnymi, co daje oszczędności finansowe.

swiecaca-sciezka-rowerowa-1Źródło: www.noizz.pl

Podobne rozwiązania są już z powodzeniem stosowane w Holandii – kraju, gdzie rowery stanowią najważniejszy sposób komunikacji. Czy świecące ścieżki dla „dwóch kółek” przyjmą się równie dobrze w Polsce? Czekamy na Wasze opinie:

swiecaca-sciezka-rowerowa-3Źródło: www.biznes.onet.pl

 

Zapisz

One thought on “Świecąca trasa rowerowa już jest!  

Dodaj komentarz

Polecane wpisy

  • soft rockers27 października 2014 Naładuj baterie Bujane fotele to rozrywka wyłącznie dla starszych pokoleń? Niekoniecznie! Te fotele […]
  • Nowa rekordowa zielona ściana!3 października 2012 Nowa rekordowa zielona ściana! Znany i lubiany przez miłośników temat zielonych ścian znów powraca, wszystko dzięki […]
  • Nowy trend w architekturze6 września 2012 Nowy trend w architekturze Pionowe ogrody stały się ostatnio bardzo popularne. Dzięki nim nawet najbrzydszy i […]