Pomysł na ukwiecenie: dekoracja ścian i ogrodzeń

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Wiele polskich miast może poszczycić się urokliwymi starówkami pełnymi zabytkowych kamienic. Równie licznie występują parkingi, jak i zatłoczone chodniki. Co łączy te pozornie różne miejsca?

kwietniki kaskadowe Sofia (42)Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Przede wszystkim ogromna potrzeba roślinnych elementów, które mogłyby je ożywić, a zarazem konieczność oszczędzania przestrzeni. Wspólne jest jednak również rozwiązanie: wieże kwiatowe o specjalnej budowie.

Sofia daje przykład

Warunkiem bezpieczeństwa, jak i sprawnej komunikacji na miejskich chodnikach, jest ich drożność. Rozległa przestrzeń jest funkcjonalna, jednak nie zawsze nie zawsze prezentuje się estetycznie. Brak naturalnego podłoża sprawia, że chodniki pozostają szare i monotonne, a to przecież przestrzeń z ogromnym potencjałem!

Innowacyjna budowa wieży kwiatowej przyniosła jej uznanie w całej Europie – aranżacja chodników w Sofii jest odtwarzana co roku w ten sam sposób i zawsze cieszy się niesłabnącym uznaniem mieszkańców, jak i gości odwiedzających stolicę Bułgarii. Barwne dekoracje z purpurową surfinią ożywiły monotonną okolicę, przy czym nie zajęły więcej miejsca niż okoliczna mała architektura.

W kozi róg?

Nie tylko ciągi piesze, ale także narożniki budynków mogą być pięknie ukwiecone! Miejsca połączeń ścian to idealne miejsce dla kwietnika opartego na kształcie ¼ pierścienia. Wewnątrz konstrukcji H1200 mieści się do 25 sadzonek, co sprawia, że nawet tak trudne przestrzenie mogą rozkwitnąć! Rośliny mogą swobodnie trafić wszędzie tam, gdzie nie docierają żadne inne dekoracje – tak jak w  Grudziądzu, gdzie w ciekawy sposób ukwiecono pomnik „Ułana z Dziewczyną”.

kaskadowa konstrukcja kwietnikowa h1200 12Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Co i jak?

Tajemnica tkwi w budowie konstrukcji. Wieża kwiatowa H2000 ½ do ekspozycji przy ścianach oparta jest na dziewięciu otwartych półpierścieniach, przez co dokładnie przylega ona do płaskich powierzchni, a umieszczone w niej rośliny mają dogodne warunki do rozwoju. Porównywalnie opracowano modelu do montażu w narożnikach, gdzie klasyczną, okrągłą kaskadę okrojono do niezbędnego minimum.

AndrychówŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

W ten sposób powstała dekoracja, która godzi pozornie sprzeczne interesy – pozwala na wprowadzenie do otoczenia żywych roślin, dając im niezbędną ilość wolnej przestrzeni i maskuje ewentualne skazy elewacji. Co ważne, możliwość zamocowania konstrukcji do podłoża sprawia, że dekoracja jest stabilnym i bezpiecznym rozwiązaniem.

Mieszkańcy miast wysoko cenią odpowiedni standard życia, a zieleń jest w stanie wykreować i utrzymać go. Także w miejscach, gdzie nie występuje naturalna gleba i przestrzeń dla tradycyjnych, okrągłych kwietników. To zadania dla modeli o specjalnej budowie!

AndrychówŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

 

Zapisz

Zapisz


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz