Pomysł na miejską integrację: wielkie donice

W całej Polsce odbywają się społeczne happeningi promujące idę „zielonego”, przyjaznego i integrującego ludzi miasta. Pomysł na mobilizację mieszkańców jest prosty: wystarczy przekazać im odpowiednie narzędzia, które pozwolą samodzielnie zdecydować o charakterze najbliższej okolicy. Efekt jest imponujący, a życie staje się przyjemniejsze!

 taste some art nunoni (3) (Small)Źródło: www.nunoni.com

Taste some art!

Świetne jedzenie to ogromna, jednak nie jedyna atrakcja Food Truck Fest – imprezy, jaka odbyła się na zielonogórskim Placu Bohaterów. Akcja malowania wielkich donic Gianto uatrakcyjniła wydarzenie, ale przede wszystkim była pierwszym krokiem do poprawiania estetyki przestrzeni Winnego Grodu. Wraz z ukończeniem prac ruszył drugi etap przedsięwzięcia, którego zwieńczeniem będzie montaż pojemników w dwóch, wybranych przez mieszkańców miejscach.

taste some art nunoni (6) (Small)Źródło: www.nunoni.com

Wędrujące Drzewa

Zabetonowane, szare połacie polskich miast to przykra rzeczywistość… na która wcale nie trzeba się godzić. Taki sprzeciw zgłasza wiele polskich miejscowości, a veto wobec braku natury coraz częściej przejawia się w organizacji przedsięwzięć z wykorzystaniem wielkich, ukwieconych, kolorowych donic. Akcja Wędrujące Drzewa, zorganizowana przy wsparciu fundacji Greenpeace, stowarzyszenia Społecznie Zaangażowani i Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła”, a także marki nuno’ni, miała bardzo ważny cel – udowodnienie, że zmiana charakteru przestrzeni przy użyciu donic i roślin to gratka!

wędrujące drzewa wielkie donice nunoni (4)Źródło: www.nunoni.com

Na białej, gładkiej powierzchni donic Gianto dwie lokalne artystki stworzyły niepowtarzalne, bajecznie kolorowe wzory. W sierpniu 2016 roku przy ulicy Legionów 44 w Łodzi stanęły dwa barwne pojemniki, których ukwiecenie powierzono mieszkańcom. W kolejnych dniach donice były transportowane i eksponowane na ulicach Lodzi, by jak najwięcej osób mogło przekonać się, jak wielka metamorfoza może zajść w ich okolicy za sprawą zieleni.

wędrujące donice (13)Źródło: www.nunoni.com

Pots for the City

Przestrzeń publiczna Poznania jest estetyczna i pełna zabytkowych kamienic. Tak specyficzna zabudowa stolicy wielkopolski wymaga jednak ograniczenia terenów zielonych, w których mieszkańcy mogliby relaksować się pośród natury. Aby ograniczyć tę niedogodność i wskazać na istotę problemu, podczas tegorocznego festiwalu Poznań Design Days odbyła się akcja malowania wielkich pojemników – Pots for the City. Bajecznie kolorowe donice Gianto pokryte autorskimi wzorami zostały następnie ulokowane na wskazanych przez mieszkańców poznańskich podwórkach, gdzie skutecznie zwalczyły szarość i przywróciły naturę.

wielkie donice gianto (8)Źródło: www.nunoni.com

Taste some art, Wędrujące Drzewa czy Pots for the City to tylko kilka spośród wielu akcji, które promują ideę „zielonego”, spajającego lokalne społeczności miasta. Powierzchnia białych donic Gianto jest najlepszym miejscem na manifestację potrzeb mieszkańców!

wielkie donice gianto (10)Źródło: www.nunoni.com

Zobacz film z akcji Pots for the City: