herbert street art poznań

Poetycki Poznań

Luty 18, 2015

Na poznańskich Jeżycach i Wildzie pojawiły się murale inne niż wszystkie. Elewacje budynków pokryły się poezją: wierszami słynnych poetów oraz samych mieszkańców.

herbert street art poznańŹródło: www.heimat-wydarzenia.blog.onet.pl

Student historii sztuki i filozofii, Tomasz Genow, przy wsparciu Joanny Pańczak z Generatora Malta powołał do życia projekt pt. „Poezja jest tym, co rodzi się z życia”.

herbert street art poznańŹródło: www.wiadomosci.onet.pl

Pomysł przyszedł mi do głowy, gdy czytałem zbiór wierszy Herberta. Uderzyło mnie, że te wiersze powinny być czytane w warunkach miejskich, a nie na papierze” – wspomina Tomasz Genow.

herbert street art poznańŹródło: www.wiadomosci.onet.pl

Tak powstały cztery murale, po dwa na Jeżycach i na Wildzie. Wędrówkę pośród budynków ozdobionych poezją zaczynamy od domu przy ulicy Kościelnej, gdzie widnieje wiersz Zbigniewa Herberta „Nigdy o Tobie. Z kolei przy skrzyżowaniu ulicy Sikorskiego i Roboczej znajduje się utwór „Domy przedmieścia”. Twórczość Tadeusza Różewicza, utwór „Jul Słowacki” widnieje w dzielnicy Jeżyce, na elewacji budynku u zbiegu ulic Słowackiego i Wawrzyniaka.

herbert street art poznańŹródło: www.poznan.gazeta.pl

Nie zabrakło miejsca na twórczość samych poznaniaków. „Wiersz oddolny” powstał niespełna rok temu i jest rezultatem wywiadów, jakie przeprowadzili na ulicach miasta Tomasz Genow i Joanna Pańczak. Mieszkańcy odpowiadali na pytania takie jak: : „Dlaczego tu jesteś?”, „Czego byś sobie życzył/a?”, „Czy jest coś, czego się boisz?”. Odpowiedzi połączone w jedną całość stworzyły wiersz, który obecnie zapisany jest na elewacji kamienicy przy Ogrodzie Wilda, na ulicy Fabrycznej.

herbert street art poznańŹródło: www.wiadomosci.onet.pl

Realizacja projektu była nagrodą w konkursie „Centrum warte Poznania”, wyniki zmagań artystów były znane już w kwietniu zeszłego roku, jednak ten niezwykły street art trafił na poznańskie elewacje dopiero na przełomie 2014 i 2015 roku. Problemy wynikały z przedłużających się rozmów z właścicielami kamienic, a także ograniczonego budżetu, ostatecznie trzeba było zrezygnować z jednego z pięciu zaplanowanych murali.

herbert street art poznań www.wiadomosci.onet.pl

Jest jednak szansa, że ten, a także inne murale trafią na elewacje budynków, twórcy projektu zamierzają kontynuować swoje działania i już zapowiedzieli udział w następnej edycji konkursu ­– „Moim życzeniem byłoby, żeby poezja odcisnęła się wielkim piętnem na Poznaniu” – zaznacza pomysłodawca przedsięwzięcia.

herbert street art poznańŹródło: www.wiadomosci.onet.pl

herbert street art poznańŹródło: www.wiadomosci.onet.pl

Dodaj komentarz

Polecane wpisy

  • Mali ludzie w wielkim mieście11 maja 2012 Mali ludzie w wielkim mieście Malutki (dosłownie) projekt artystyczny "Little People" w miejskiej przestrzeni Londynu […]
  • 3D na ulicy1 czerwca 2012 3D na ulicy 3D na ulicy? Co to właściwie jest? Czy chodzi o podobrazie nazywane 3D? Cóż, nie tym […]
  • Miasto w mieście1 lutego 2013 Miasto w mieście Berliński artysta uliczny Evol tworzy oryginalny street art tak naprawdę z niczego. […]