Ogrzewanie podłogowe a panele
Ogrzewanie podłogowe w zestawieniu z panelami to stały temat dyskusji Inwestorów będących na etapie wyboru sposobu ogrzewania domu.
Mit dotyczący istnienia wyłącznie jednej wersji połączenia podłogówki z płytkami ceramicznymi odchodzi powoli w niepamięć, choć wciąż znajdą się sceptycy negujący stosowanie połączenia wodnego ogrzewania podłogowego z drewnem czy panelami laminowanymi. Wybierając projekt domu i decydując się na jego budowę, warto dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw dotyczące ogrzewania domu.
Projekt domu Z16, źródło: extradom
Wylewka
Szukając rodzaju wylewki, czyli ostatniej warstwy podłogi przed ułożeniem posadzki, która najlepiej skomponuje się z systemem ogrzewania podłogowego oraz panelami z pewnością natrafimy na wylewki anhydrytowe. W wyniku licznych testów udowodniono, że ten rodzaj materiału nagrzewa się do dwóch razy szybciej niż tradycyjne posadzki cementowe. Wynika to głównie z wysokiego współczynnika przenikalności ciepła, który umożliwia łatwe sterowanie temperaturą płyty grzewczej. Z pewnością jest to zdecydowanie najlepszy wybór, gdyż jak wiadomo, drewno lub laminowane panele w pewnym stopniu będą izolowały działanie systemu ogrzewania podłogowego. Połączenie paneli i tradycyjnej wylewki cementowej z pewnością niekorzystnie wpłynie na aspekt poziomu zużycia opału.
Projekt domu D131A, źródło: extradom
Projekt domu D131A, źródło: extradom
Podkład
Mimo słabego przewodnictwa ciepła, materiałem godnym uwagi jest podkład polistyrenowy, który odpowiednio przystosowany przez producenta znakomicie sprawdzi się w zestawieniu z ogrzewaniem podłogowym, zapewniając jednocześnie wysoką izolację akustyczną podłogi. Powierzchnia podkładu przeznaczonego do zestawiania z ogrzewaną płytą podłogową posiada liczne otwory umożliwiające przewodzenie ciepła na wysokim poziomie.
Projekt domu Z184, źródło: extradom
Projekt domu Z184, źródło: extradom
Rodzaj paneli
Materiał z jakiego zostały wykonane panele podłogowe będzie miał duży wpływ na trwałość ułożonej posadzki. Nie każdy producent rekomenduje użycie oferowanego rodzaju paneli przy ogrzewaniu podłogowym. W takim przypadku w razie uszkodzenia tworzywa w wyniku bezpośredniego kontaktu z nagrzewaną powierzchnią, nie będziemy mieli podstaw do zgłoszenia reklamacji. Zdecydowanie najlepszym wyborem będą panele z systemem zatrzaskowym, ponieważ tak montowana posadzka jest przygotowana na rozszerzanie materiału spowodowane wahaniami temperatur. W przypadku paneli, których krawędzie są klejone, może wystąpić efekt falowania parkietu.
Powielane na forach budowlanych opinie dotyczące wątpliwej trwałości podłóg drewnianych układanych na ogrzewaniu podłogowym, wynikają z błędnego przygotowania posadzki lub nieodpowiedniego zestawienia materiałów, które jest kluczowe. Odpowiednio wykonana podłoga z paneli laminowanych przystosowanych do wyższych temperatur i częstych zmian poziomu ciepła, będzie służyła przez długie lata.