Ogrzewanie podłogowe a panele

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Ogrzewanie podłogowe w zestawieniu z panelami to stały temat dyskusji Inwestorów będących na etapie wyboru sposobu ogrzewania domu.

Mit dotyczący istnienia wyłącznie jednej wersji połączenia podłogówki z płytkami ceramicznymi odchodzi powoli w niepamięć, choć wciąż znajdą się sceptycy negujący stosowanie połączenia wodnego ogrzewania podłogowego z drewnem czy panelami laminowanymi. Wybierając projekt domu i decydując się na jego budowę, warto dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw dotyczące ogrzewania domu.

ogrzewanie-podlogowe-a-panele-4Projekt domu Z16, źródło: extradom

Wylewka

Szukając rodzaju wylewki, czyli ostatniej warstwy podłogi przed ułożeniem posadzki, która najlepiej skomponuje się z systemem ogrzewania podłogowego oraz panelami z pewnością natrafimy na wylewki anhydrytowe. W wyniku licznych testów udowodniono, że ten rodzaj materiału nagrzewa się do dwóch razy szybciej niż tradycyjne posadzki cementowe. Wynika to głównie z wysokiego współczynnika przenikalności ciepła, który umożliwia łatwe sterowanie temperaturą płyty grzewczej. Z pewnością jest to zdecydowanie najlepszy wybór, gdyż jak wiadomo, drewno lub laminowane panele w pewnym stopniu będą izolowały działanie systemu ogrzewania podłogowego. Połączenie paneli i tradycyjnej wylewki cementowej z pewnością niekorzystnie wpłynie na aspekt poziomu zużycia opału.

ogrzewanie-podlogowe-a-panele-5Projekt domu D131A, źródło: extradom

ogrzewanie-podlogowe-a-panele-1Projekt domu D131A, źródło: extradom

Podkład

Mimo słabego przewodnictwa ciepła, materiałem godnym uwagi jest podkład polistyrenowy, który odpowiednio przystosowany przez producenta znakomicie sprawdzi się w zestawieniu z ogrzewaniem podłogowym, zapewniając jednocześnie wysoką izolację akustyczną podłogi. Powierzchnia podkładu przeznaczonego do zestawiania z ogrzewaną płytą podłogową posiada liczne otwory umożliwiające przewodzenie ciepła na wysokim poziomie.

ogrzewanie-podlogowe-a-panele-2Projekt domu Z184, źródło: extradom

ogrzewanie-podlogowe-a-panele-3Projekt domu Z184, źródło: extradom

Rodzaj paneli

Materiał z jakiego zostały wykonane panele podłogowe będzie miał duży wpływ na trwałość ułożonej posadzki. Nie każdy producent rekomenduje użycie oferowanego rodzaju paneli przy ogrzewaniu podłogowym. W takim przypadku w razie uszkodzenia tworzywa w wyniku bezpośredniego kontaktu z nagrzewaną powierzchnią, nie będziemy mieli podstaw do zgłoszenia reklamacji. Zdecydowanie najlepszym wyborem będą panele z systemem zatrzaskowym, ponieważ tak montowana posadzka jest przygotowana na rozszerzanie materiału spowodowane wahaniami temperatur. W przypadku paneli, których krawędzie są klejone, może wystąpić efekt falowania parkietu.

Powielane na forach budowlanych opinie dotyczące wątpliwej trwałości podłóg drewnianych układanych na ogrzewaniu podłogowym, wynikają z błędnego przygotowania posadzki lub nieodpowiedniego zestawienia materiałów, które jest kluczowe. Odpowiednio wykonana podłoga z paneli laminowanych przystosowanych do wyższych temperatur i częstych zmian poziomu ciepła, będzie służyła przez długie lata.

Extradom

Extradom - Największe Biuro Projektów Domów. W swojej ofercie posiada ponad 19 000 projektów, które z pewnością trafią w gusta najbardziej wymagających Inwestorów. Naszym celem jest ułatwienie procesu poszukiwań wymarzonego domu! Extradom to także największa w Polsce Społeczność budujących, którzy chętnie dzielą się wiedzą, doświadczeniem, radami oraz inspiracjami.


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

3 komentarze do “Ogrzewanie podłogowe a panele”

  1. Jak wszystko jest dobrze zrobione, to nie ma problemów z panelami. My mamy tradycyjny piec węglowy, ale razem z ogrzewaniem podłogowym. Kupujemy węgiel kamienny workowany raz na kilka miesięcy i utrzymujemy temperaturę w domu cały czas. Z panelami nic sie nigdy nie działo i nie zapowiada się, by cokolwiek miało.

    Odpowiedz
  2. A propo dodatkowych informacji na temat wylewki anhydrytowej przy ogrzewaniu podłogowym:
    – im mniejsza grubość jastrychu, tym więcej energii cieplnej jest uwalnianej do pomieszczenia
    – przy tej samej grubości jastrych anhydrytowy osiąga temperaturę powierzchniową wyższą, niż konwencjonalny jastrych cementowy
    – lepsza przewodność cieplna jastrychu anhydrytowego powoduje szerszy przepływ ciepła w masie jastrychu
    – zastosowanie jastrychu anhydrytowego umożliwia optymalizację kosztów wykonania i eksploatacji ogrzewania podłogowego

    Odpowiedz

Dodaj komentarz