Najzimniejsze miasto świata to…

Styczeń 23, 2017

Zmarzłeś na spacerze? To jeszcze nic! Mieszkańcy pewnej rosyjskiej miejscowości muszą zmagać się z mrozem sięgającym −71°C… ale w zamian mają co podziwiać:

Jeśli uważasz, że w Twoim mieście jest naprawdę zimno, jesteś w poważnym błędzie. Nasze polskie przymrozki to nic w porównaniu z zimą, jaka panuje w rosyjskim mieście Oymyakon.

Oymyakon najzimniejsze miejsce na ziemi inspirowani naturą (3)

Średnia styczniowa temperatura dla tej odległej miejscowości to -50°C, a rekord wszech czasów padł w 1942 roku, kiedy termometry bez litości wskazały na −71.2 °C! Wyjątkowy wynik sprawia, że Oymyakon to najzimniejsze stale zamieszkane miejsce na ziemi. Pochodzący z Nowej Zelandii fotograf, Amos Chapple nie przestraszył się mrozu, a wręcz dostrzegł jego potencjał – tak zaczęła się dwudniowa podróż do skutego mrozem rosyjskiego miasteczka.

Oymyakon najzimniejsze miejsce na ziemi inspirowani naturą (4)

Zwiedzanie miasteczka wymagało od niego solidnej warstwy odzieży i dużo samozaparcia, ponieważ już na początku wizyty powitała go temperatura sięgająca -52°C. Dla osoby na co dzień zamieszkującej umiarkowany klimat, mogło zakończyć się to szokiem termicznym, jednak to nie mróz, ale problemy techniczne były największym problemem. Ustawienie ostrości obiektywu sprawiało sporą trudność!

Oymyakon najzimniejsze miejsce na ziemi inspirowani naturą (5)

Amos zdołał jednak przezwyciężyć niewygody i wykonał serię niezwykłych zdjęć obrazujących piękno mroźnej zimy. Wniosek jest jeden: ujemne temperatury bywają zabójcze, jednak mają swój urok, który nie zawsze jest nam dane podziwiać. Siedząc wygodnie w ciepłych fotelach, doceńmy piękno rosyjskiej zimy:

Oymyakon najzimniejsze miejsce na ziemi inspirowani naturą (7)

Zobacz więcej zdjęć Amosa: amoschapplephoto.com

Dodaj komentarz

Polecane wpisy

  • Okna na świat3 marca 2017 Okna na świat To zaskakujące, jak bardzo mieszkańcy budynków utożsamiają się ze swoją najbliższą […]
  • 30 grudnia 2016 Gdy miasto jest sceną… …dzieją się rzeczy magiczne. Zwykli przechodnie wędrują chodnikami, robią codzienne […]
  • Miasto w kolorach20 marca 2017 Miasto w kolorach Paul Eis to 19-letni student architektury, którego znudziła szara zabudowa stolicy […]