Niewiele słońca, chłód, opady śniegu, a nawet deszczu sprawiają, że nie zawsze cieszymy się dobrym nastrojem w okresie zimowym. Do tego dochodzi brak zieleni, która mogłaby urozmaicić grudniowy krajobraz. Jednak nie wszystko stracone! W tym szczególnym czasie możesz przecież cieszyć się kolorami roślin w naszych wnętrzach. Kwiaty bożonarodzeniowe to świetna sezonowa dekoracja, jak i pomysł na prezent. Przedstawiamy listę pięknych gatunków, które odmienią Twoje wnętrze na święta.
Poinsecja – gwiazda Twojego wnętrza
Poinsecja znana jako gwiazda betlejemska to najpopularniejszy kwiat Bożego Narodzenia. Już od listopada można bez problemu nabyć ją w centrach ogrodniczych i sklepach. Niewiele osób wie, że prawdziwa nazwa tej pięknej rośliny to wilczomlecz nadobny (Euforbia pulcherrima).
Cechą wyróżniającą poinsecji są piękne czerwone liście, które nazywane są przykwiatkami. Układają się w kształt gwiazdy i przy odpowiedniej pielęgnacji potrafią cieszyć wzrok przez kilka miesięcy. Najważniejsze przy dbaniu o poinsecję jest nie narażać jej na przeciągi i nie przelewać. Szczególną uwagę koniecznie poświęć, gdy gwiazda betlejemska pojawia się pierwszy raz w Twoim domu. Po przyniesieniu powinieneś zapewnić poinsecji warunki przejściowe, tak by nie doznała szoku termicznego. Zadbaj o odpowiednią wilgotność i dostęp do światła – sprawdzi się doniczka z podwójnym dnem lub podstawka z wodą i kamieniami. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy ten kwiat bożonarodzeniowy może ponownie zakwitnąć w przyszłym roku, koniecznie sprawdź wpis o pielęgnacji poinsecji.
Gwiazda betlejemska z pewnością zagości na święta w wielu domach. Jeśli chcesz się wyróżnić, jest na to sposób. Co prawda, najpopularniejszą odmianą poinsecji jest ta o czerwonych przykwiatkach, jednak to nie jedyna opcja. Wystarczy poszukać prawdziwych białych kruków wśród kwiatów bożonarodzeniowych. Przy odrobinie szczęścia uda Ci się upolować roślinę w różowym, pomarańczowym, jasnożółtym czy białym kolorze, a nawet niezwykle oryginalną nakrapianą odmianę.
Zanim poinsecja pojawi się w Twoich czterech kątach, musisz wiedzieć, że jest to roślina trująca. Gwiazda betlejemska zawiera drażniący biały sok, dlatego po każdym kontakcie z nią, najlepiej umyć ręce. Dodatkowo jeśli w Twoim domu są zwierzęta lub małe dzieci przygotuj dla niej miejsce niedostępne dla maluszków i czworonogów.
Grudnik – kaktus na święta
Zygokaktus (Schlumbergera) znany jest również jako grudnik lub kaktus bożonarodzeniowy. Charakteryzuje się zwisającym pokrojem i gładkimi liśćmi. Dzwoneczkowate kwiaty występują najczęściej w odcieniach bieli i czerwieni – czyli w kolorach świąt Bożego Narodzenia. Pochodzi z lasów tropikalnych, dlatego najlepiej czuje się w pomieszczeniach, gdzie panuje wysoką wilgotność powietrza. Optymalna temperatura dla grudnika to 18-22 stopnie Celsjusza.
Grudnik jest epifitem – w naturze rośnie na pniach drzew, jednak nie pasożytuje na nich. Wszelkie substancje odżywcze pobiera z powietrza. Z tropikalnych dżungli przeniósł się do domowego zacisza przede wszystkim, dlatego że inaczej niż większość gatunków szykuje się do kwitnięcia na zimę. By w okresie świątecznym pokazać się ze swojej najlepszej strony.
Gdy kupujesz nowy okaz, z pewnością będziesz cieszyć się kwiatami. W przypadku zygokaktusa, który jest u Ciebie od lat, nie jest to takie pewne. Przez cały rok trzeba odpowiednio się z nim obchodzić, by doprowadzić do sukcesu. Nie wiesz jak? Koniecznie zapoznaj się z naszym tekstem, jak pielęgnować grudnika.
Kwiaty bożonarodzeniowe – cyklamen perski
Cyklamen perski chętnie pojawia się zimą w domowych przestrzeniach. Chociaż nie wszyscy są tego świadomi, bo często zdarza się, że w sklepach ten kwiat bożonarodzeniowy sprzedawany jest jako fiołek alpejski. By już nigdy nie pomylić tych dwóch gatunków, wystarczy zapamiętać, że cyklamen kwitnie od później jesieni do wiosny, podczas gdy mylony z nim fiołek alpejski rozwija kwiatostany latem. W dodatku kwiat bożonarodzeniowy nie jest mrozoodporny i zimą nadaje się tylko do uprawy w pomieszczeniach.
Czym cyklamen perski zasłużył sobie na przychylność? Przede wszystkim za kwiaty pojawiające się w okresie świątecznym, ciekawie ułożone płatki, które są charakterystycznie wygięte do góry, a także niezwykle bogatą kolorystykę od czerwieni do bieli. Dodatkowo nie nie jest on trudny w uprawie. Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna. Jednak należy bardzo uważać na przelanie, gdyż bulwa rośliny szybko poddaje się gniciu. W przeciwieństwie do poinsecji cyklamen perski ceni sobie chłód, przez co świetnie nadaje się jako grudniowa dekoracja domu – zacienione miejsce i temperatura w przedziale od 15 do 20 stopni Celsjusza jest dla niego idealna. Jeśli chcesz dłużej cieszyć się kwitnieniem, koniecznie uszczykuj uschnięte kwiaty, pobudzi to roślinę do wytwarzania kolejnych pąków.
Naturalne czerwone bombki – psianka paprykowa
W okresie zimowym popularnością cieszą się rośliny, które mają czerwone akcenty tak, jak przykwiatki gwiazdy betlejemskiej czy kwiaty grudnika. W przypadku psianki paprykowej (solanum) są to wytwarzane jesienią owoce przypominające malutkie pomidory. Nic dziwnego, ponieważ ten kwiat bożonarodzeniowy jest ich dalekim krewnym. Dzięki tym czerwonym akcentom roślina może stać się ciekawą alternatywą dla tradycyjnej choinki. Jednak pomimo podobieństwa do soczystych warzyw (a w zasadzie owoców – pomidory z punktu widzenia botaniki zaliczane są do jagód) naturalne bombki psianki są trujące i nie nadają się do jedzenia.
Owoce solanum utrzymają się dłużej, gdy postawisz doniczkę w chłodnym, ale jasnym pomieszczeniu (15-18 stopni Celsjusza). Te kwiaty bożonarodzeniowe będą wdzięczne za wysoką wilgotność powietrza, a już na pewno ucieszą się ze zraszania. Jeśli warunki, jakie im stworzysz, będą nieodpowiednie, może się zdarzyć, że psianki zaczną gubić liście i owoce.
Amarylis, a w zasadzie zwartnica
Jak widać, świąteczna gorączka dopada wszystkich, bo to już drugi kwiat bożonarodzeniowy na naszej liście, który występuje w sklepach po złą nazwą. Popularny i znany amarylis, który zachwyca zimą swoimi kwiatostanami w kształcie kielicha, to tak naprawdę zwartnica (hippeastrum). Geneza tej pomyłki jest bardzo podobna, co w przypadku cyklamenów. Kwiaty są podobne, chociaż występują zupełnie gdzie indziej, ale przede wszystkim różnią się okresem kwitnienia. Amarylis pięknieje latem, a zwartnica na zimę.
Najprostszym sposobem, by cieszyć się kwitnącym “świątecznym amarylisem”, to kupić przed świętami sadzonkę z kwiatem. Natomiast zupełnym nieporozumieniem jest pozbywać się jej po sezonie. Zwartnica jest rośliną cebulową i po okresie spoczynku będzie gotowa zakwitnąć ponownie. Gdy “świąteczny amarylis” zrzuci kwiatostany, pozbądź się łodygi i zajmuj się nim normalnie aż do momentu żółknięcia liści. Następnie pozwól cebuli wyschnąć, nie podlewaj rośliny i pozostaw w chłodnym i suchym miejscu. Dostarczanie wody wznów w okolicy września, to pobudzi „świątecznego amarylisa” do ponownego kwitnięcia, a przy odrobinie szczęścia znów zachwyci kwiatami na Boże Narodzenie.
Doniczkowe azalie
Azalia indyjska (Azalea indica) nieco różni się od znanych powszechnie azalii japońskich. Kwitnie od jesieni do wiosny, jednak stanowi nie lada wyzwanie dla ogrodnika! W zamian za dekorację przywodzącą na myśl pełne róże trzeba zapewnić jej widne stanowisko i temperaturę od 15 do 18 stopni Celsjusza. Stale mokre podłoże o kwaśnym odczynie i wysoką wilgotność powietrza!
Te kwiaty bożonarodzeniowe, chociaż są pełne uroku, potrafią napsuć krwi. Bywają dosyć kapryśne, dlatego już przy zakupie azalii indyjskiej trzeba dokładnie się jej przyjrzeć. Przede wszystkim podłoże nie powinno być suche. Taka sadzonka to gwarantowane problemy, gdyż roślina najbardziej na świecie nie znosi przesuszania. Podobnie w przypadku brązowych plam na liściach. Zalecamy także chronić ją przed zimnem podczas transportu. Jeśli wybierzesz najzdrowszy okaz, odpowiednio zabezpieczysz i przygotujesz odpowiednie stanowisko, z pewnością będziesz się cieszyć pięknymi kwiatami bożonarodzeniowymi.
Kwiaty bożonarodzeniowe nie tylko w domu
Kwiaty bożonarodzeniowe w mieszkaniu na pewno odmienią nastrój panujący w Twoich czterech kątach i staną się świetnymi partnerami dla bogato zdobionej choinki.
Spośród roślin kojarzonych ze świętami równie popularne są również odmiany spotykane w ogrodach: ostrokrzew, jemioła pospolita oraz ciemiernik. Zerknij do naszego wpisu, jeśli interesują Cię kwiaty bożonarodzeniowe w ogrodzie.
Podobne artykuły:
Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]
Nie mogę się doczekać świąt. Dziś za oknem prószył śnieg. 🙂 Super
Rzeczywiście są ładne. gratuluję talentu.