Miejskie rośliny w donicach

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Rośliny sadzone w donicach nie zajmują zbyt wiele miejsca, co więcej możemy ustawić je tam, gdzie nie ma odpowiednich warunków dla roślin rosnących w gruncie.

Rośliny w donicach miejskich znakomicie nadają się do dekorowania przestrzeni miejskiej. Pełnią głownie funkcje estetyczną w mieście. Przełamują monotonię, podnoszą rangę miejsca, a przy tym stanowią kolorowy naturalny element zdobniczy.

rośliny w donicach
Donice miejskie TerraForm

Kryteria doboru

Rośliny, które są posadzone w pojemnikach z zasady mają gorsze warunki do rozwoju niż te posadzone w gruncie. Z powodu małej ilości dostępnego podłoża szybko wyzerują zawarte w nim zasoby lub wodę. Dlatego, aby stworzyć kompozycję idealną na cały sezon, warto dostosować się do kilku zaleceń:

1. Należy wybrać rośliny o stosunkowo małych wymaganiach, które znoszą silne nasłonecznienie i są odporne na zanieczyszczone miejskie powietrze.

2. Pojemnik powinien być odpowiednio duży do danej rośliny. W przeciwnym razie nie przetrwa nawet kilku sezonów.

3. Pojemniki powinny podkreślać urodę roślin, które w nich rosną, a nie na odwrót. Stonowane barwy pojemników podkreślają walory różnorodnych kompozycji roślinnych, a w barwnych czy wielobarwnych donicach lepiej wyglądają rośliny o zielonych liściach lub utrzymane w jednej tonacji kolorystycznej.

4. Kompozycje roślinne i pojemniki powinny być dostosowane wielkością do przestrzeni, w której będą się znajdować. Warto pamiętać, że na przykład małe kompozycje na wielkim placu „znikają”, a zbyt duże na wąskim chodniku będą utrudniać komunikację pieszym.

3. I co najważniejsze powinniśmy roślinom zapewnić odpowiednią pielęgnację.

rośliny w donicach
Donice miejskie TerraForm
rośliny w donicach
Donice miejskie TerraForm

Źródło: „Zieleń miejska”


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz