Miejskie donice i rośliny wieloletnie

Lipiec 16, 2012

Ozdobne donice miejskie to jeden z atrakcyjniejszych elementów architektonicznych stosowany w przestrzeni miejskiej. Ale jakie drzewa i krzewy będą nadawać się do pojemników? O tym już w dzisiejszym artykule.

Drzewa i krzewy będą znakomicie komponować się z miejskimi donicami. Są one koniecznym ich dodatkiem, który będzie funkcjonować w pojemnikach przez wiele lat.

duże donice TerraForm
Donice miejskie TerraForm

To od wielkości pojemnika będzie zależało, jakie drzewa lub krzewy wybierzemy do jego obsadzenia. W za małym pojemniku korzenie szybko przerosną podłoże i będziemy zmuszeni do przesadzenia rośliny lub zastosowania nowego pojemnika. Natomiast w odpowiednio dostosowanych donicach rośliny będą zdobić przestrzeń miejską przez kilka sezonów.

Najpopularniejsze wśród drzew stosowanych w donicach są klony czy robinie, które posiadają regularne, kuliste korony. Ale także często stosuje się brzozy, morwy lub odmiany jarzębów. Bardzo efektownie w donicach będą wyglądać ozdobne jabłonie, wiśnia pospolita czy śliwy.

duże donice TerraForm
Donice miejskie TerraForm

W wyborze krzewów nie powinniśmy mieć większego problemu, ponieważ oferta szkółkarzy w tym zakresie jest bardzo urozmaicona. W tym przypadku możemy zastosować wszelkiego rodzaju odmiany jałowców, cyprysów, sosen, choiny kanadyjskiej, żywotników, krzewuszki, niskie berberysy, ozdobne wierzby, czy bukszpany. Jak widać komponując donice miejskie mamy tak naprawdę nieograniczone możliwości. Od charakteru donicy oraz miejsca jej usytuowania powinno zależeć, jakie drzewa czy krzewy wykorzystamy do jej ozdoby.

Warto przypomnieć, że przy sadzeniu drzew powinniśmy nie tylko pamiętać o doborze roślin w zależności od ich jednakowych wymagań, ale także, a może przede wszystkim, kierować się naszym indywidualnym poczuciem estetyki.

duże donice TerraForm
Donice miejskie TerraForm

Dodaj komentarz

Polecane wpisy

  • Zakochaj się w donicach16 sierpnia 2012 Zakochaj się w donicach Nic tak nie stanowi idealnego połączenia jak piękne rośliny z designerskimi donicami […]
  • Zmień image swojego hotelu11 września 2012 Zmień image swojego hotelu Mądrzy ludzie mawiają, że „to nie szata zdobi człowieka”, ale w przypadku obiektów […]
  • Gdy miejsca jest za mało18 września 2012 Gdy miejsca jest za mało W naszych miastach z roku na rok jest niestety coraz mniej terenów, gdzie rośnie bujna, […]