Miasto usłane różami

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Róża należy do najpiękniejszych, a przez to do najbardziej lubianych roślin ozdobnych. Często zdobi przydomowe rabaty, jednak trudno jest znaleźć ją w przestrzeni miejskiej – tak wcale nie musi być!

nunoni ukwiecenie miasta różeŹródło: www.nunoni.pl

Każdego roku na rynku pojawia się nawet kilkadziesiąt zupełnie nowych odmian róż. Ogromne zróżnicowanie sprawia, że nawet tak wymagająca roślina może zostać idealnie dopasowana do otaczających ją warunków – także miejskich.

róża w mieście ukwiecenie miasta (1)

Zaawansowane technologie i starania tysięcy naukowców przyniosły oczekiwany skutek. „Nowoczesne” róże są nie tylko bajecznie piękne, ale również znacznie wytrzymalsze niż ich poprzedniczki, które cieszyły nasze oczy w minionych dekadach. Królowa Roślin stała się tym samym jedną z najciekawszych propozycji dla nasadzeń w przestrzeni publicznej: zarówno na rabatach, jak i w kwietnikach lub dużych donicach.

róża w mieście ukwiecenie miasta (8)Źródło: www.pixabay.com

Podczas aranżowania ukwiecenia miast liczą się dwa elementy: imponujący efekt i maksymalne ograniczenie wydatków bez szkody dla roślin. Wybierając najmocniejsze okazy i wzbogacając glebę o specjalne odżywki – hydrogele – można sprawić, że nawet tak kapryśna roślina jak róża zachwyci wyglądem, a jej pielęgnacja zostanie ograniczona do minimum!

róża w mieście ukwiecenie miasta (2)Źródło: www.pixabay.com

Przy ulicy i wzdłuż chodników

Najbliższe sąsiedztwo ulic, skrzyżowań i rond bywa kłopotliwe. Jest problematyczne ze względu na zanieczyszczoną glebę i powietrze, ale całkowite zrezygnowanie z elementów roślinnych nie wchodzi w grę ze względów estetycznych.

Często bezpośrednio przy trasach komunikacyjnych powstają skarpy, które obsiewane są trawą. Murawa wymagają jednak pielęgnacji, a ze względu na duże nachylenie, bywa wypłukiwana z podłoża. Dobrym rozwiązaniem jest więc obsadzenie takich miejsc krzewami o małych wymaganiach, a jednocześnie systemie korzeniowym spajającym podłoże. Z pomocą przychodzi… ta delikatna i niepozorna róża! (róża gęstokolczasta, rosa pimpinellifolia, róża pomarszczona rosa rugosa czy róża stulistna rosa centifolia)

Wspomniane wyżej pasy zieleni warto dodatkowo odżywić stosując Terra Hydrogel Vit – specjalną, ekologiczną substancję, która dostarcza roślinom wodę i składniki odżywcze, których tak brakuje w zurbanizowanej przestrzeni.

róża w mieście ukwiecenie miasta (5)Źródło: www.pixabay.com

Zieleńce i parki

Miejskie parki to ostoje zieleni w pełnej betonu i szkła przestrzeni. Nie może zabraknąć tu róż w najróżniejszych odmianach. Na płotach i pergolach świetnie wyglądają okazy pnące i pienne, z kolei na rabatach jest miejsce dla odmian okrywowych, które tworzą wrażenie bajkowego dywanu. Dzikie róże również świetny pomysł na estetyczną (a jednak skuteczną!) barierę w postaci naturalnego żywopłotu. W najbardziej reprezentatywnych miejscach powinny znaleźć się wyższe odmiany róż okrywowych w donicach.

róża w mieście ukwiecenie miasta (6)Źródło: www.pixabay.com

Najważniejsze miejsca

Najbliższa okolica ratusza, bezpośrednie sąsiedztwo banków, pasaży handlowych lub innych, równie istotnych miejsc to najczęściej przestrzeń pozbawiona naturalnego podłoża. Tu również warto wprowadzić róże. Te piękne kwiaty będą doskonale prezentować się w donicach, które dodatkowo staną się atrakcyjnym elementem przestrzeni. W pojemnikach powinny znaleźć się odmiany miniaturowe oraz okrywowe.

Ogromna różnorodność róż na współczesnym rynku ogrodniczym otwiera niekończące się możliwości aranżacyjne. Róże warto jednak urozmaicić innymi roślinami tak, by całość sprawiała wrażenie idealnie skomponowanej. Najlepsze towarzystwo dla róż to:

  • Rośliny zimozielone (również w przypadku okazów w donicach!)
  • Wysokie byliny (ostróżka, tojeść kropkowana)
  • Niskie krzewy lub byliny zadarniajace (trzmielina Fortuna’ego, irga Dammera)
  • Rośliny o szarych kutnerowatych liściach (czyściec wełnisty, starzec)
  • Wysokie odmiany dzwonków (szałwia omszona, szałwia lekarska)
  • Lawenda i czosnek, które mają doskonały wpływ na zdrowy rozwój róż.

Aby powitać wiosnę w przestrzeni publicznej, w donicach warto nasadzić rośliny cebulowe – krokusy, hiacynty czy narcyzy. Sezonowe okazy kwitną w momencie, gdy róże nadal są w stanie bezlistnym, a po ich przekwitnięciu luki w pojemnikach szybko zapełniają się młodymi pąkami róż.

róża w mieście ukwiecenie miasta (7)Źródło: www.pixabay.com


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz