Maki na placu Valero

Lipiec 10, 2015

Trend powrotu do natury w miastach na całym świecie ma się doskonale. Zieleńce i skwery nikogo już nie dziwią, ale trudno powstrzymać zdziwienie, gdy meble miejsce przeistaczają się w kwiaty – tak jak w Jerozolimie.

Projekt WARDE  (6)Źródło: www.architizer.com

Przestrzeń miejska nie musi być monotonna i szara. Rozkwitające w całej Polsce roślinne dekoracje są tego doskonałym przykładem, jednak tym razem w poszukiwaniu naturalnych dekoracji wyruszymy nieco dalej…

Projekt WARDE  (4)Źródło: www.lepamphlet.com

W 2014 na placu Valero w Jerozolimie pojawiły się osobliwe roślinne dekoracje. Cztery maki w kolorze intensywnej czerwieni wyrosły wprost z chodników, a gdyby tego było mało, kwiaty osiągnęły niebanalne gabaryty – wyrosły aż do 9 metrów!

Projekt WARDE  (8)Źródło: www.miejskiogrodnik.pl

Nie są to jednak zwykłe maki, ale funkcjonalna instalacja artystyczna, którą stworzył zespół HQ Architects. Projekt Warde to trzy możliwości w jednym: parasol, lampa i piękna ozdoba placu.

Projekt WARDE  (5)Źródło: www.lepamphlet.com

Płatki kwiatów – a jednocześnie wielki „abażur” wykonano z delikatnej tkaniny, dzięki czemu ich wygląd zmienia się w zależności od pogody. Przy bezwietrznej aurze spływają w dół, jednak nawet delikatny podmuch otwiera kwiaty, sprawiając, że momentalnie „rozkwitają” całym swoim pięknem.

Projekt WARDE  (1)Źródło: www.lepamphlet.com

Maki mogą stworzyć chroniący przed słońcem parasol o średnicy 4,5 metra. Po zmroku zmieniają się w źródło światła. Kolorowa instalacja pozwoliła ożywić nieco monotonny plac Valero – nie udało się tu prowadzić naturalnej zieleni, a mała architektura pozostawiała wiele do życzenia. Za sprawą projektu Warde udało się jednocześnie zażegnać problem nieestetycznych latarni i szarej przestrzeni.

Projekt WARDE  (7)Źródło: www.architizer.com

Jest pięknie – czekamy na podobne rozwiązania w Polsce!

Projekt WARDE  (3)Źródło: www.architizer.com

Projekt WARDE  (2)Źródło: www.miejskiogrodnik.pl

Print Friendly, PDF & Email
Czarny humor w kolorach
Jak ze srebrnego ekranu

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis
Poprzedni wpis
Donice kwiatowe to nie tylko zwykłe pojemniki na rośliny. To elementy dekoracyjne, które skrywają nieskończone możliwości… wystarczy tylko je wydobyć.…