Magnolia – co warto wiedzieć?

Kwiecień 4, 2016

To wyjątkowo piękna roślina, która kwitnie właśnie teraz. Najczęściej jest pastelowo różowa, bywa też biała, kremowa oraz purpurowa. Wbrew pozorom nie tak delikatna, jak zwykliśmy myśleć – oto magnolia:

uprawa magnolii inspirowani natura terra group (2)Źródło: www.pixabay.com

Magnolia, w zależności od odmiany jest drzewem lub krzewem, w naturalnym środowisku występuje w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji Wschodniej. W Polsce popularna jest  za sprawą oszałamiająco pięknych, pastelowych kwiatów, które pojawiają się w kwietniu i maju. Powszechnie panująca opinia, jakoby magnolia była szczególnie trudna w uprawie, jest nieco krzywdząca – to piękne drzewo wymaga jedynie odpowiedniej temperatury i podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych.

uprawa magnolii inspirowani natura terra group (7)Źródło: www.pixabay.com

Dziesiątki odmian

Obecnie istnieje mnóstwo odmian magnolii, które różnią się zarówno pod względem wielkości, jak i rodzajem wytwarzanych kwiatów. Największe z nich osiągają nawet do kilkunastu metrów (Magnolia loebneri, Magnolia sprengeri), dzięki czemu świetnie prezentują się w dużych zieleńcach oraz przestrzeni publicznej, szczególnie w parkach i na skwerach. Mniejsze okazy, np. odmiana Magnolia soulangeana, dobrze prezentują się w przydomowych ogrodach.

uprawa magnolii inspirowani natura terra group (5)Źródło: www.pixabay.com

Na rynku znaleźć można jeszcze niższe magnolie, które nie przekraczają 2,5 m (Magnolia liliflora). Karłowate odmiany lepiej prezentują się w większych grupach, najlepsze miejsce dla nich to wielkie donice w ogrodzie lub przestrzeni publicznej.

uprawa magnolii inspirowani natura terra group (1)Źródło: www.pixabay.com

Uprawa magnolii

Aby magnolia mogła w pełni rozkwitnąć, warto zapewnić jej osłonięte od wiatru, słoneczne stanowisko. Gleba powinna być przepuszczalna, o lekko kwaśnym odczynie (pH 5-6). Ta piękna roślina szczególnie źle reaguje na przemarzniecie, dlatego musi być dodatkowo osłonięta torfem ogrodniczym. W okresie od marca do lipca warto wspomóc magnolię wieloskładnikowym nawozem.

Uwaga! Miejsce dla magnolii powinno być dobrze przemyślane – przesadzanie jest wysoce niewskazane ze względu na bardzo kruche korzenie.

uprawa magnolii inspirowani natura terra group (3)Źródło: www.pixabay.com

Choroby i szkodniki

Nawet najbardziej zadbana magnolia może paść ofiarą szkodników, najczęściej są to przędziorki, których aktywność objawia się powstawaniem mozaikowatych przebarwień na górnej stronie liści. Na magnolii żerować mogą również mszyce Wszystkich niechcianych gości można skutecznie zwalczyć stosując odpowiednie preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych. Zaatakowane liście należy spalić, by ograniczyć ekspansję szkodników.

uprawa magnolii inspirowani natura terra group (4)Źródło: www.pixabay.com

Magnolii dokuczają również grzyby i bakterie. Ich obecność zdradzają plamy i deformacje liści oraz pojawiające się z czasem zarodniki. Aby ograniczyć ryzyko powstania pleśni, warto unikać zraszania całej rośliny, a gdy ta już powstanie, należy bezwzględnie zastosować odpowiednie fungicydy.

uprawa magnolii inspirowani natura terra group (6)Źródło: www.pixabay.com

Print Friendly, PDF & Email
Jasna Góra w kwiatowej oprawie
Z kąta w kąt

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis
Poprzedni wpis
Lata pracy naukowców z całego świata pozwoliły opracować dodatkowe zastosowanie wielkich donic. Od 2016 roku zakres zastosowań pojemników powiększył się…