Krzewy w donicach miejskich – wybierz, posadź i zadbaj!

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Krzewy są świetnym rozwiązaniem dla miejsc, w których gleba nie zachwyca jakością, powietrze nie zawsze jest krystalicznie czyste, a pielęgnacja musi być łatwa. To wprost idealny przepis na całoroczne ukwiecenie miasta!

krzewy-w-miescie-medium

Dlaczego warto?

„Krzewy” to pojęcie bardzo obszerne, zwykle obejmuje okazy wieloletnie. Zaliczamy do niego zarówno rośliny wytwarzające sezonowo dekoracyjne kwiaty (np. róża, forsycja) lub okazy zimozielone, czyli niegubiące okrywy podczas zimy (np. sosna górska, bukszpan). Wiele z nich cechuje się wysoką odpornością na chłody oraz niskimi wymaganiami, co do jakości podłoża. Co charakterystyczne: nie posiadają głównego pnia ani korony.

Wybrane okazy bardzo łatwo poddają się fantazyjnemu formowaniu. Warto wykorzystać atuty krzewów podczas aranżowania „trudniejszych” przestrzeni”: zieleni przyulicznej czy centrów miast, by stworzyć w nich zielone oazy natury. Kolorowe wyspy skutecznie przełamują monotonię miejskiego krajobrazu. Wiele okazów, np. dereń biały, sprawdza się jako całoroczna dekoracja – w okresie kwitnienia zachwycają liśćmi, a zimą imponują dekoracyjnymi pędami – miasto może być nieustannie kolorowe!

donice miejskie plane ring terraform 1

 źródło: www.terraform.pl

Podczas aranżowania przestrzeni publicznych warto pamiętać nie tylko o potrzebach ludzi, ale również zwierząt. Odmiany krzewów, które nie tracą owoców na zimę (np. rokitnik pospolity), stanowią świetne źródło pożywienia dla ptaków – zaproś skrzydlatych przyjaciół do miasta!

Uwaga! Podczas szczególnie intensywnych opadów śniegu warto usunąć jego nadmiar z formowanych krzewów, by uchronić je przed utratą określonego kształtu.

donice miejskie terraform 2

źródło: www.terraform.pl

Dobór gatunków

Gleba w przestrzeni miejskiej to niełatwy temat. Często występuje w bardzo ograniczonej formie, wciśnięta pomiędzy parkingi i chodniki. Zwykle wskutek bezpośredniego sąsiedztwa ulic bywa również zdegradowana, przesuszona i zasolona. W tak trudnych warunkach również można jednak wprowadzić rośliny, szczególną uwagę warto poświęcić krzewom – okazom szczególnie odpornym, a jednocześnie o niskich wymaganiach pielęgnacyjnych.

Podstawowy wybór, który sprawdzi się w większości lokalizacji w przestrzeniach publicznych, to następujące rośliny:

  • irga wierzbolistna – Cotoneaster salicifolius,
  • bukszpan wieczniezielonyBuxus sempervirens,
  • pęcherznica kalinolistna – Physocarpus opulifolius,
  • sosna górska – Pinus mugo (pot. kosodrzewina)
  • złotlin chiński – Kerria Japonia,
  • berberys Thunbergia – Berberis thunbergii,
  • rokitnik pospolity – Hippophaë rhamnoides,
  • oliwnik wąskolistny – Elaeagnus angustifolia
  • ligustr pospolity – Ligustrum vulgare,
  • tawuła van Houttae’a – Spiraea x vanhouttei.
  • ligustr pospolity – Ligustrum vulgare,
  • irga wierzbolistna – Cotoneaster salicifolius,
  • żywotnik olbrzymi – Thuja plicata.

Sadzenie krzewów w przestrzeni publicznej nie różni się znacząco od procedur stosowanych w „domowych” warunkach. Liczy się dobór gleby, stanowiska oraz potrzeb pielęgnacyjnych. W każdym przypadku warto przestrzegać jednej prostej zasady, by ostatecznie urozmaicić przestrzeń imponującymi, zielonymi krzewami: poszczególne działki (lub donice) pod uprawę powinny być obsadzone różnymi gatunkami tak, by kwitnąc w różnych momentach, zapewniły stałą dekorację.

Legnickie Pole donica plane

źródło: www.terraform.pl

Nasadzenia

Gleba dla nasadzeń krzewów w miastach nie zawsze jest najwyższej jakości, dlatego w razie potrzeby można rozluźnić ją piaskiem, wzbogacić torfem, iglastą ziemią bądź zastosować Terra Hydrogel Vit, specjalny preparat, który od lat z powodzeniem wspiera rekultywację wyniszczonych gleb. W miejscach, gdzie gleba w naturalnej postaci po prostu nie występuje wskutek pokrycia przestrzeni chodnikami, nie trzeba zapominać o ukwieceniu. W takich przypadkach warto przenieść rośliny do dużych donic – tak jak w Sosnowcu czy Katowicach.

donice miejskie terraform 1

 źródło: www.terraform.pl

Po umieszczeniu korzeni sadzonki w dołku, nie można przykryć ich całkowicie: w pierwszej kolejności należy zasypać je do ¾ głębokości i solidnie podlać. Dopiero wówczas można zasypać dołek. W przypadku nasadzeń krzewów w przestrzeniach publicznych, warto zachować odstęp od granicy zielonego sektora odpowiadający połowie średnicy przewidywalnych maksymalnych rozmiarów rośliny.

modern townhouses at berlin with street and some cars

Ciekawostką jest sposób określenia odstępów między sadzonkami: okazy o wysokości w przedziale 40-100 cm – co 40 do 50 cm, te o wysokości 100-200 cm – co 50 do 100 cm, o wysokości ponad 200 cm – co 100 do 300 cm. Najlepszy moment na nasadzenia krzewów w przestrzeni publicznej to wczesna wiosna oraz jesień – warto zająć się aranżacją zieleni już teraz!

 

zdjęcia: www.pixabay.com, www.fotolia.com, www.terraform.pl

Zapisz

Zapisz


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

1 komentarz do “Krzewy w donicach miejskich – wybierz, posadź i zadbaj!”

  1. Kształtowanie przestrzeni miejskiej to niestety trudny temat. Jest to szczególnie widoczne w dużych miastach, gdzie często względy praktyczne np. konieczność znalezienia miejsc postojowych dla parkujących samochodów zwycięża z cieszącymi oko aranżacjami zieleni. Pocieszające jest to, że wzrasta świadomość samorządów, że zieleń właśnie w miejscach takich jak centra miast to nie tylko ozdoba, ale również ważny element równowagi ekosystemu i zdrowsze życie mieszkańców. Dużą rolę w tym procesie odgrywają sami mieszkańcy miast, którzy coraz częściej biorą inicjatywę w swoje ręce i wyszukują zarówno sposoby jak i środki na „zielone” inicjatywy. Przykładem mogą być katowickie podwórka. Jak się okazuje często to nie kwestia pieniędzy, których zawsze mało, ale właśnie chęci i współpracy społeczeństwa. Nie trzeba przecież od razu tworzyć ogrodów botanicznych. Wystarczy wspólna praca nad kawałkiem terenu, posianie i pielęgnacja trawy oraz kilku krzewów, postawienie ławek. Często takie działania poprawiają relacje między ludźmi oraz ich samopoczucie. Nie mówiąc już o aspektach wizualnych takiego naturalnego otoczenia i jego wpływie na samopoczucie ludzi.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz