Jesienne dekoracje miejskie w donicach

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Wbrew pozorom przestrzenie publiczne nie muszą okrywać się szarością wraz z przekwitnięciem surfinii czy pelargonii. Wrzos, chryzantema, jeżówka, trawy ozdobne… Pomysłów na jesienne ukwiecenie donic jest bowiem naprawdę mnóstwo!

donice terraform jesień (1)Źródło: www.terraform.pl

Wystarczy sięgnąć po kilka pomysłowych rozwiązań, by okolica zachwycała kolorami nawet jeszcze do pierwszych przymrozków.

Pomysł 1 – wrzos i trawy

Bywa fioletowy, różowy, a nawet czerwony. Świetnie znosi jesienne warunki atmosferyczne i praktycznie nie wymaga pielęgnacji – wrzos. Ze względu na fakt, że młode sadzonki wrzosu mogą zostać łatwo nasadzone już w docelowej donicy, stworzenie dekoracji zajmuje tylko kilka chwil. Wystarczy przesadzić roślinę z pojemnika, w którym wzrastała i od razu cieszyć się efektem wizualnym. Sadzonki niemal od razu osiągają pełnię możliwości dekoracyjnych, a wraz z nimi podnoszą się również walory estetyczne okolicy. Wrzos świetnie prezentuje się w towarzystwie traw ozdobnych, na przykład rozplenicy japońskiej czy trawy pampasowej.

donice corten terraform (20)Źródło: www.terraform.pl

Pomysł 2 – chryzantema

Chryzantema stopniowo wyzwala się spod stereotypu rośliny zarezerwowanej wyłącznie dla dekoracji nekropolii. Warto wykorzystać jej walory również w innych okolicznościach: różnobarwne główki chryzantem z powodzeniem sprawdzą się jako ozdoba przestrzeni publicznej, jako element w donicach, skrzynkach lub stojących kwietnikach.

Pomysł 3 – kapusta ozdobna i kalafior

Świnoujście – polska Krainę 44 wysp już od kilku sezonów zachwyca kwiatowymi kompozycjami nie tylko latem, ale również jesienią. Od kwietnia do października znajdujące się tam wieże kwiatowe i donice Intel ukwiecane są surfinią, a wraz z nastaniem pierwszych dni jesieni wypełniają się one kapustą ozdobną oraz dekoracyjnych trawami. Efekt wizualny, jaki osiągnięto na świnoujskim Placu Wolności to najlepszy dowód na to, jak dobrym pomysłem jest czerpanie z tego wzorca.

donice terraform jesień (1)Źródło: www.terraform.pl

Bądź na czasie: najnowszym trendem w jesiennej aranżacji donic jest kalafior ozdobny – podobnie jak kapusta rośnie on, wytwarzając dekoracyjne główki w soczystych kolorach – szarość nie ma szans!

Pomysł 4 – warzywa i owoce

Jesienna aranżacja miast to nie tylko kwiaty i rośliny standardowo pojmowane jako „dekoracyjne”. Ciekawym i nadal rzadko spotykanym rozwiązaniem jest wypełnienie donic sezonowymi warzywami i owocami – pojemniki łatwo przeistoczą się w jesienne rogi obfitości! Dynia, kukurydza, orzechy, grzyby są również świetnym uzupełnieniem kompozycji z wrzosem, trawami ozdobnymi, jeżówką lub dalią.

kwietniki miejskie Terra jesieńŹródło: www.terraform.pl

Niezniszczalny duet

Odpowiednie obsadzenie donic to dopiero połowa sukcesu w jesiennej aranżacji miasta. Równie ważne, jak ich zawartość, są same donice, które muszą być wytrzymałe na tyle, by oprzeć się niesprzyjającym warunkom atmosferycznym. Spośród tworzyw, które są w stanie zagwarantować, że dekoracji nie oszpecą pęknięcia lub odpryski, najlepsze są: polietylen, beton syntetyczny, stal corten oraz fiberglass. Coraz częściej można spotkać wykonane z nich donice na ulicach polskich miast nie tylko jesienią, ale również zimą – na przykład w Myśliborzu, Zielonej Górze czy Świnoujściu.

donice corten terraform (26)Źródło: www.terraform.pl

Warto pamiętać, że donice wykonane z tak zwanego „plastiku” źle reagują na wahania temperatur oraz opady – nie warto powierzać im jesiennego ukwiecenia, bowiem nawet najpiękniejsze kwiaty nie zaprezentują się dobrze w zniszczonym pojemniku.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz