Czy wiesz, że na Twoim balkonie mogą zagościć nie tylko rośliny ozdobne, ale również owoce, warzywa i zioła? Chociaż może się wydawać, że domowa uprawa wymaga znacznej ilości miejsca, to dzięki odpowiednim pojemnikom, każdy ma szansę na warzywniak na balkonie. Zobacz, jakie to proste, poznaj jakie warzywa do skrzynek będą najlepsze, a także jak je pielęgnować, aby cieszyć się bujnymi i zdrowymi polonami.insp
Mały warzywniak na balkonie
Typowy balkon, jakim dysponuje przeciętny mieszkaniec miasta, nie należy do obszernych. Najczęściej jest to maksymalnie zagospodarowana przestrzeń, na której znaleźć można wszystko: od starych mebli, po rowery, które czekają na cieplejsze dni. Warto dostrzec również jego niebywały potencjał w zakresie ubogacenia domowego menu! Co prawda nie sposób jest w pełni wyposażyć lodówkę tylko przy wsparciu prywatnej uprawy, jednak dobrze jest, choć w minimalnym stopniu, zapewnić bliskim warzywa i owoce z własnej grządki. Jak to osiągnąć, gdy na balkonie jedna rzecz stoi na drugiej? Dla chcącego nic trudnego. By wygospodarować odrobinę miejsca, konieczna będzie bezwzględna segregacja. Rzeczy nieużywane, stare czy zniszczone należy zutylizować. Dzięki temu z pewnością znajdzie się przestrzeń na skrzynki na warzywniak.
Mogą to być własnoręcznie wykonane drewniane pojemniki (pamiętaj, że jeśli chcesz je zabezpieczyć przed działaniem wilgoci, zastosuj naturalny preparat) lub, jeśli nie czujesz się specjalistą od majsterkowania, postaw na gotowe nowoczesne warzywniki. Ciekawą opcją są plastikowe skrzynie na nóżkach, które sprawiają, że domowa uprawa znajduje się wyżej i łatwiej jest pielęgnować swój mały prywatny ogródek. Dodatkowo jest on głębszy niż tradycyjnie skrzynie balkonowe na rośliny ozdobne. To sprawia, że warzywa będą mogły swobodnie rozrastać oraz cieszyć bujnymi i zdrowymi plonami.
Gdy miejsca jest naprawdę niewiele, postaw na warzywnik kaskadowy. Można go wykonać nawet z klasycznych skrzynek kwiatowych, montowanych na barierkach balkonowych. Wystarczy przymocować je do na stelażu lub ścianie. Tak wykonane piętrowe donice sprawią, że maksymalnie wykorzystasz przestrzeń, a dodatkowo każda sadzonka będzie zapewniony dobry dostęp do promieni słonecznych.
Jakie warzywa na balkonie?
Nie oszukuj się na tak małej przestrzeni, jaką jest warzywniak na balkonie, nie uda Ci się wyhodować dorodnej dyni, cukinii czy marchewki i innych warzyw z dużym korzeniem. Jednak to nie oznacza, że z domowej uprawy należy zrezygnować. W skrzyniach możesz posadzić warzywa liściaste, takie jak szczypiorek, sałatę, ale też pietruszkę, seler naciowy. Oprócz tego wiele ogrodników korzystających tylko z balkonowych warzywników uzyskuje dorodne plony: rzodkiewki, pomidorów koktajlowych, cebuli czy papryk, a nawet ogórków.
Kiedy sadzić warzywa na balkonie?
Rośliny w warzywniaku na balkonie mogą pochodzić z wysiewu. W takim przypadku sadzenie należy wykonać, gdy minie ryzyko wystąpienie przymrozków. Będzie to najpewniej w połowie maja, chcesz wiedzieć dlaczego? Zobacz wpis o zimnej Zośce. Skrzynki kwiatowe lub nowoczesny warzywnik wypełnij bogatym w składniki odżywcze podłożem, a następnie umieść w nim wybrane nasiona. Głębokość należy dostosować do gatunku rośliny (taką informację znajdziesz na opakowaniu z nasionami).
Uprawa warzyw na balkonie
„Grunt” to słoneczne stanowisko. Na szczęście większość balkonów znajduje się po słonecznej stronie, a nawet te nieco zacienione zawsze są w stanie złapać kilka promieni w ciągu dnia. Oczywiście, warzywniak na balkonie, który umieszczony jest z dala od ruchliwej ulicy dostarczy najsmaczniejsze i najzdrowsze plony.
To najprostsza, jednak wymagająca cierpliwości metoda, na pierwsze plony przyjdzie nam czekać nawet kilkanaście tygodni. Jeśli chcesz szybciej cieszyć się własnymi warzywami z ogródka na balkonie, już w marcu możesz przygotować rozsady. Nie każdy zalicza się do grona zapalonych ogrodników, takim osobom polecamy zakup gotowych sadzonek warzyw i posadzenie je w warzywniku po ryzyku wystąpienia przymrozków.
Jaka ziemia do warzyw w skrzynkach?
Uprawa roślin w balkonowym warzywniku wymaga zapewnienia żyznego podłoża (najlepsze będzie uniwersalna ziemia do warzyw) i systematycznego dostarczania wody oraz niezbędnych składników odżywczych. Warzywnik lub skrzynka kwiatowa powinny być obowiązkowo wyposażone w otwory przelewowe, które ograniczą przestój wody i gnicie korzeni. Dno pojemnika warto wysypać warstwą drenażu dla lepszego przepływu.
Podlewanie warzyw w skrzyniach
Warzywniak na balkonie zwykle nie jest duży, dlatego przy obfitym podlewaniu na długo zachowuje raz dostarczoną wilgotne podłoże. By uniknąć ryzyka gnicia, lepiej stosować zasadę mniej a częściej. Idealny moment na podlewanie warzyw w skrzynkach jest wtedy, gdy warstwa ziemi na górze jest wysuszona, a nieco głębiej nadal wilgotna.
Warzywnik na balkonie – zdrowa przyjemność
Nie ulega wątpliwości, że warzywniak na balkonie to naprawdę dobry pomysł. Po pierwsze będziesz mógł się cieszyć własnymi plonami, spędzisz więcej czasu na świeżym powietrzu, a dodatkowo znajdziesz motywację, by w końcu zrobić porządek na balkonie. Jeśli chciałbyś odmienić swoją zewnętrzną przestrzeń nowoczesne warzywniki oraz skrzynie na kwiaty znajdziesz na stronie Make it Home.
Podobne artykuły:
Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]