Jak pielęgnować grudnika?

Listopad 30, 2015

Jest nazywany grudnikiem, zygokaktusem lub szlumbergerą. To nietypowy sukulent o pięknych kwiatach, które rozkwitają na święta. Zobacz jak o niego dbać:

zygokaktus (6)Źródło: www.pixabay.com

Zygokaktus jest epifitem – w warunkach naturalnych żyje na konarach tropikalnych drzew Brazylii. Jego długie, przewieszające się pędy zawierają dużo wody, dzięki czemu są mięsiste w dotyku, podobnie jak „klasyczne” sukulenty. Charakterystyczne dla tej rośliny są pojawiające się na tak zwanych areolach kwiaty.

zygokaktus (5)Źródło: www.pixabay.com

Okres kwitnienia grudnika przypada na koniec roku, czyli święta Bożego Narodzenia, co dało mu przydomek, pod którym jest najbardziej znany – kaktus bożonarodzeniowy. Co ciekawe, w swej ojczyźnie roślina kwitnie w maju, miesiącu, który na półkuli południowej przypomina „nasz” grudzień.

zygokaktus (4)Źródło: www.pixabay.com

Kwiaty

Zygokaktus w naturalnych warunkach wytwarza liczne kwiaty. Odmiany uprawiane w donicach, będące krzyżówkami charakteryzują się jeszcze większą ich ilością i jeszcze bogatszą gamą kolorystyczną. Dużą popularnością cieszą się dwubarwne zygokatusy. Najczęściej spotykane są odmiany w kolorze fioletowym, białym, różowym, czerwonym i purpurowym.

zygokaktus (3)Źródło: www.pixabay.com

Pielęgnacja

Aby móc cieszyć pięknem się naprawdę dorodnego zygokaktusa, należy zapewnić mu silne, ale rozproszone światło. Zbyt mocne i jednostajne może doprowadzić do poparzenia, a niedobór skutkuje nienaturalnym wydłużeniem pędów i zanikiem pąków. Warunki zbliżone do tych, jakie panują w koronach drzew, są dla zygokaktusa optymalne.

Kluczowa jest jednak odpowiednia temperatura. Najlepsze miejsce dla grudnika w donicy to pomieszczenie o temperaturze około 18-20°C. Od sierpnia do października warto obniżyć ciepłotę do 12-15°C. W tym okresie roślina może zostać wyniesiona do ogrodu, jednak koniecznie w miejsce osłonięte od opadów i wiatru.

zygokaktus (2)Źródło: www.pixabay.com

Donica kwiatowa i podłoże

Przepuszczalna gleba o lekko kwaśnym odczynie będzie najlepsza. Donica kwiatowa dla grudnika powinna być wyłożona warstwą drenażu.

zygokaktus (1)Źródło: www.pixabay.com

Nawadnianie

Jak na sukulenta przystało, grudnik dobrze radzi sobie z niedoborami wody. Nadmierne zalanie korzeni może wręcz doprowadzić do gnicia. W przypadku podlewania warto również skopiować warunki naturalne, gdzie woda deszczowa jedynie spływa po roślinie. Od sierpnia do października podlewanie należy zawiesić, tak by doprowadzić do przesuszenia pędów (nie bryły korzeniowej!). Nie należy zwilżać już rozwiniętych pąków.

Dodaj komentarz

Polecane wpisy

  • 18 sierpnia 2017 Uprawa szpinaku w donicy Szpinak nie zawsze budzi pozytywne skojarzenia, jednak warto odkryć jego prawdziwy […]
  • 28 sierpnia 2015 Festiwal kwiatów Uwielbiamy, gdy ulice miast toną w roślinnych dekoracjach. Właśnie dlatego tak bardzo […]
  • 18 stycznia 2016 Czas na rośliny zimozielone Jeśli chcesz cieszyć się ogrodem pięknym o każdej porze roku, postaw na rośliny […]