Jak dbać o tzw. „topiary”?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Zacznijmy od definicji: topiary to formowane rzeźby z roślin. Jak stworzyć kulę z bukszpanu lub fantazyjną kompozycję z tui? Mamy odpowiedź:

jak dbać o topiary (4)

Do stworzenia imponującej piramidy z roślin wcale nie trzeba wiele zachodu. Potrzebna jest podstawowa wiedza o danym okazie, a także kreatywność i nieco dobrych chęci. Ogrody i parki na całym świecie zdobią topiary o ogromnych rozmiarach i zadziwiających formach. Aż trudno uwierzyć, że ze „zwyczajnej” tui można uzyskać formę rodem z bajki.

Co ciekawe, rzeźbę można stworzyć nawet na niewielkiej przestrzeni. Własnoręcznie uformowane dekoracje to duma każdego ogrodnika, która świadczy o niemałym nakładzie pracy, jaki włożył w stworzenie tak imponującej kompozycji. Tworzenie rzeźb we własnym ogrodzie należy zacząć od doboru właściwych gatunków. Najlepsze są odmiany zimozielone, o dużej ilości drobnych liści i krzewiących się stosunkowo wolno (tuja, bukszpan, ligustr, żywotnik, cis lub ostrokrzew). Do formowania najlepiej nadają się młode okazy.

jak dbać o topiary (2)

Przygodę z formowaniem rzeźb warto rozpocząć od łatwiejszych kształtów – kuli czy stożków. Niekiedy warto „pomóc” sobie i roślinie specjalnym drucianym szkieletem, szczególnie w przypadku, gdy zechcemy pójść o krok dalej i stworzyć coś bardziej skomplikowanego.

jak dbać o topiary (3)

Prace warto rozpocząć późną wiosną lub wczesnym latem, czyli w momencie, gdy roślina rozwija się mniej intensywnie. Podstawowa zasada to nie przycinać gałązek więcej niż o 1/3 ich długości, nawet jeśli okaz „nadrobi” stratę w kilka dni. Aby nie poszarpać pędów, trzeba zaopatrzyć się w ostre narzędzia – inaczej formacja będzie wyglądać niechlujnie, a drzewko zostanie narażone na choroby.

Topiary

Odpowiednie przycinanie to dopiero część sukcesu. Tylko zdrowa, wypielęgnowana roślina będzie dobrze prezentować się jako topiar, dlatego należy pamiętać o nawozach, podlewaniu i systematycznym usuwaniu chwastów. Topiar szybko traci swoje kształty, jeśli nie jest stale przycinany – zabiegi formujące należy powtarzać kilka razy w sezonie, a drobne „odstępstwa” od normy można bez obaw poprawiać na bieżąco.

zdjęcia: fotolia.com


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group

2 komentarze do “Jak dbać o tzw. „topiary”?”

    • Rzeczywiście, nie jest to popularne określenie w języku polskim, jednak liczy się fakt, że formowane krzewy mają się u nas dobrze 🙂

      Odpowiedz

Dodaj komentarz