Duży może więcej!

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Rozległe place, duże skwery, niekończące się deptaki, ruchliwe ronda – jak je zaaranżować, urozmaicić, ukwiecić? To ogromne przestrzenie, ale jednocześnie ogromne pole do popisu!

Donica Plane Ring TerraFormŹródło: www.donicemiejskie.pl

Wystarczy wybrać odpowiednio duże donice, by z tych monotonnych miejsc stworzyć stylowe, tętniące życiem, pełne kolorów i zieleni serca miast.

Stosowanie roślin w pojemnikach pozwala umieszczać je tam, gdzie nie ma warunków dla gatunków rosnących w gruncie. Czasami więc to właśnie one stanowią jedyny barwny element na rynku, przełamujący monotonię wyłożonej brukiem powierzchni. Duże donice miejskie sprawiają, że rośliny są dobrze wyeksponowane…. bo po prostu nie można ich przeoczyć.

 donica gio tondo terraformŹródło: www.donicemiejskie.pl

Już na etapie planowania kompozycji trzeba mieć na uwagę jej skalę i proporcje. Gdy powierzchnia rynku jest bardzo duża, to lepiej nie ustawiać pojemników pojedynczo w dużych odległościach, ale umieścić je w grupach – jak donice A-Malo w Rudzie Śląskiej. Jeśli nie możemy ukwiecić całej fasady, lepiej skoncentrować się na okazałym ozdobieniu samego wejścia i ustawić przy nim model Extravase 1/2. Także i w tym przypadku sprawdza się powiedzenie, że „lepiej mniej, a dobrze”.

Ruda Śląska
Autor: GKiOŚ Ruda Śląska

donica Extravase atech-pl.eu bŹródło: www.donicemiejskie.pl

Gdzie jeszcze warto umieszczać duże donice miejskie? Chociażby tam, gdzie nie powinny wjeżdżać samochody. W taki oto subtelny, ale stanowczy sposób można zapobiec „rozjechaniu” rynku i zanieczyszczeniu powietrza w centrum. W miejscu zwykłych szlabanów i pachołków, lepiej sprawdzą się ukwiecone podłużne donice Schio Cassa. Podobne „bariery” mogą być użyte również przy wyznaczaniu przestrzeni ogródków letnich, które często znajdują się na miejskich placach.

 donica Schio Cassa Alta TeraplastŹródło: www.donicemiejskie.pl

Z jednolitego tła brukowanej nawierzchni przy pomocy ukwieconych donic można wydobyć i zaakcentować także pomniki i fontanny. Zasługują przecież na piękną oprawę – udekorujmy ich cokoły, otoczmy je pojemnikami ustawionymi na obwodzie koła lub kwadratu. W narożnikach zaakcentujmy je donicami w kontrastowych kolorach, np. Gianto lub Extravase, dostępnych w wielu atrakcyjnych odcieniach. Niech przykują spojrzenia, a nie będą tylko obojętnie mijane przez przechodniów i turystów.

donica Extravase atech-pl.euŹródło: www.donicemiejskie.pl

Udziału roślin sezonowych niekiedy wymagają również miejskie ronda. Sprawmy, by wyglądały bardziej okazale niż zwykłe skrzyżowania – dostawmy kolorowe donice miejskie Gianto, np. tak jak w Zielonej Górze. Pojemniki o zróżnicowanych odcieniach i wielkościach, obsadzone roślinami sezonowymi sprawią, że cała kompozycja, będzie dobrze widoczna już z oddali.

donice nunoni rondoŹródło: www.donicemiejskie.pl

 Na rynku odbywają się rozmaite uroczystości, festyny i koncerty, które przyciągają tłumy. W zwykły dzień ludzi bywa znacznie mniej, ale nawet wówczas na wagę złota jest miejsce gdzie można na chwilę przysiąść. Warto zadbać, aby centra miast wyglądały pięknie w każdym momencie – wypełnijmy je kwiatami, a jednocześnie stwórzmy komfortowe warunki do relaksu, np. za pomocą donicy Plane Ring, oferującej dodatkowo wygodne siedzisko. Warto pamiętać, że dzięki dużym donicom i nasadzonych w nich roślinom, nawet największy plac może być bardziej przyjazny.

Ruda Śląska
Autor: GKiOŚ Ruda Śląska

 donica plane ring donicemiejskie.pl aŹródło: www.donicemiejskie.pl

donice nunoni rondoŹródło: www.donicemiejskie.pl

donica miejska plane terraform (1)Źródło: www.donicemiejskie.pl

Donice TerraForm na jesieńŹródło: www.donicemiejskie.pl


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group

Dodaj komentarz