Czas na kolor!

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Kolor otoczenia ma ogromny wpływ na samopoczucie człowieka. Zarówno barwa elementów w otwartej przestrzeni, jak i we wnętrzu jest w stanie poprawić nastrój, zmotywować do działania lub… wyciszyć. Wczesną wiosną taki zastrzyk energii jest bardzo potrzebny, a jego najlepszym źródłem jest natura. Czas na kolorowe donice dla miast i wnętrz!

wielkie donice gianto (20)Źródło: www.terraform.pl

Natura daje przykład

Kwiaty i liście ozdobnych roślin doniczkowych występują w niemal nieskończonej ilości kolorów – nie mniej różnorodne są donice. Wystarczy odpowiednio skomponować połączenie rośliny i pojemnika, by stworzyć naprawdę intrygujący efekt. W naturze występują wszystkie połączenia kolorystyczne, dlatego nie warto bać się dekoracyjnych eksperymentów. Nowoczesne donice z polietylenu wytwarzane są w wielu barwach, a na dodatek ważą niewiele – nowe możliwości aranżacyjne otwierają się same!

wielkie donice gianto (9)Źródło: www.terraform.pl

Dwa pomysły na kompozycję

Gorąca czerwień, soczysta limonka, słoneczna żółć – to tylko niektóre kolory, jakie mogą trafić do wnętrz i ogrodów. Warto wykorzystać je jako główny element kompozycji, a rośliny przenieść na drugi plan. Możliwości dekoracyjne są co najmniej trzy: różne odmiany kwiatów i jednorodne pojemniki lub zróżnicowane donice ze zbliżoną kolorystycznie zawartością. Istnieje również trzecia, najbardziej „bezpieczna” i sprawdzona opcja: te same rośliny oraz bliźniacze pojemniki.

donice nunoniŹródło: www.terraform.pl

Pierwsza opcja wymaga spójnego elementu, który wprowadzi do przestrzeni ład i harmonię. Aby uniknąć poczucia dekoracyjnego chaosu, warto wybrać duże donice w jednym, ale naprawdę soczystym kolorze. Druga możliwość to donice kwiatowe w roli głównego akcentu dekoracyjnego. Dynamiczne kolory, jakie mają barwne pojemniki z polietylenu, wymagają uzupełnienia o rośliny kwitnące w jednej tonacji lub takie, które nie wytwarzają kwiatów, ale atrakcyjne wizualnie zielone liście.

nowoczesne donice nunoni (9)Źródło: www.terraform.pl

W tym przypadku kwiaty stworzą spójny element, którego jednostajność przełamana zostanie kolorowymi donicami. W ten sposób otoczenie zarówno domowe, ogrodowe, jak i w przestrzeni publicznej staje się bardziej różnorodne – wystarczy spojrzeć na aranżację z Katowic, gdzie wykorzystano duże donice od nuno’ni.

nowoczesne donice nunoni (9)Źródło: www.terraform.pl

Kolory dla miast

Warto pamiętać, że nie tylko donice z polietylenu, ale również większe pojemniki dedykowane dla miast wykonane z polimerobetonu mogą być kolorowe. Nie warto hołdować staremu, nudnemu zwyczajowi, w myśl którego donice miejskie są tylko szare – nowoczesny proces produkcji pozwala rozwinąć zakres ich kolorystyki w nieograniczony wręcz sposób.

donice miejskie terra świnoujście (7)Źródło: www.terraform.pl

Atrakcyjna wizualnie przestrzeń publiczna wymaga ciekawych dodatków – wielkie pojemniki mogą (i powinny być!) jak najbardziej charakterystyczne, by wykreować charakter danej przestrzeni, a w przypadku miast stworzyć ich niepowtarzalną tożsamość. Warto postawić na kolory!

francuskie donice miejskei atech-pl.euŹródło: www.terracity.pl


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz