Był trawnik, będzie ogród!

Październik 10, 2016

Cenimy sobie obecność trawników, jednak jeszcze bardziej lubimy, gdy otaczają nas świeże warzywa i owoce. Ich również! Poznaj Fleet Farming – organizację, która działa na rzecz przekształcania muraw w ogrody:

fleet-farming-3Źródło: www.fleetfarming.com

Fleet Farming to organizacja z Florydy, której celem jest działanie na rzecz przekształcania (często zaniedbanych) trawników w społeczne ogródki warzywne. Podczas gdy dla nas posiadanie niewielkiego nawet skrawka ziemi z własnymi przysmakami często jest rzeczą codzienną, dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych jest to najczęściej abstrakcja.

Organizacja chce pokazać Amerykanom (i nie tylko im), jak ważna jest uprawa ekologicznej żywności. Zwiększanie świadomości na temat środowiska naturalnego, zdrowego, jedzenia i „innego” zaopatrywania się w nie zdaje się już przynosić pozytywne skutki.

fleet-farming-5Źródło: www.fleetfarming.com

Jak zachęcić do przekształcania trawników na warzywniki? Przecież łączy się to z ciężką pracą, koniecznością pielęgnacji sadzonek, a często „utratą” miejsca do aktywnej rekreacji. Organizacja ma swój sposób na zmianę światopoglądu: osoba, która zdecyduje się do przebudowy przydomowego trawnika może liczyć na dotację w wysokości 500$ na pokrycie kosztów tej małej inwestycji.

fleet-farming-4Źródło: www.fleetfarming.com

Pracami mogą zajmować się właściciele posesji, a gdy takowych brak, ponieważ leży ona na wspólnych terenach, do dzieła przystępują wolontariusze Fleet Farming. To właśnie oni zajmują się uporządkowaniem terenu, sadzeniem roślin, a następnie ich pielęgnacją i zbiorem plonów. Część pozyskanych w ten sposób warzyw i owoców otrzymuje właściciel, a pozostałe plony są sprzedawane na lokalnym targu, a zysk ma zasilić działalność organizacji.

fleet-farming-2Źródło: www.fleetfarming.com

Pomysł organizacji spotkał się z pozytywnych odzewem na terenie USA i powoli zdobywa zainteresowanie również w Europie, Azji, a nawet… w Południowej Afryce i Indonezji.

fleet-farming-1Źródło: www.fleetfarming.com

Inspirowani, co powiecie na świeże warzywa z własnej uprawy? Zachęcamy do przeszczepiania idei przedsięwzięcia również na terenie Polski – wystarczy zgłosić się poprzez stronę www Fleet Farming i… czekać na plony!

 

Dodaj komentarz

Polecane wpisy

  • 27 sierpnia 2015 Wędrujące drzewa W Łodzi właśnie ruszyła niezwykła akcja społeczna o artystycznym zabarwieniu. Cel: […]
  • 22 kwietnia 2016 Miejski Jeż, miejski Jeż… Wyjdź z domu, poznaj sąsiadów, otwórz się na innych i pomóż dzieciakom wyjechać na […]
  • ławki miejskie18 kwietnia 2016 Eksperyment na Długiej W miniony piątek w centrum Gdańska pojawiło się kilkanaście zielonych ławek. Co w tym […]