eko choinka budapeszt

Budapeszt: choinka dla potrzebujących

Grudzień 19, 2014

Czy miejska choinka może być prezentem dla mieszkańców w dosłownym znaczeniu? Oczywiście! Ta z Budapesztu po świętach zostanie rozebrana i trafi wprost do ich domów:

eko choinka budapesztŹródło: www.archilovers.com

Grupa projektantów z pracowni Hello Wood już po raz drugi opracowała i wdrożyła pomysł jednej z najbardziej ekologicznych i charytatywnych choinek na świecie. Zeszłoroczna instalacja składała się… z drewnianych sań, które po świętach zostały rozdane dzieciom.

choinka miejska z sanekŹródło: www.inhabitat.com

W tym roku świąteczna aranżacja miasta jest jeszcze bardziej ukierunkowana na mieszkańców: drzewko ułożono z 5000 drewnianych polan, a konstrukcja tuż po święcie Trzech Króli zostanie zdemontowana i rozdana pośród potrzebujących.

eko choinka budapesztŹródło: www.archilovers.com

Ta osobliwa choinka miejska stoi na jednym z budapesztańskich skwerów, ma aż 11 metrów wysokości, a jej średnica osiąga 4,5 metra.

eko choinka budapesztŹródło: www.archilovers.com

Co ciekawe, dla dodatkowego zminimalizowania kosztów ekspozycji drzewka, całkowicie zrezygnowano z kupna dodatkowych łańcuchów świetlnych i bombek. Nie oznacza to jednak, że nocą niknie pośród ciemności: specjalnie zaprojektowane oświetlenie sprawia, że drzewko mieni się dziesiątkami najpiękniejszych barw i sprawdza się dokładnie tak, jak klasyczna miejska dekoracja.

eko choinka budapesztŹródło: www.sztuka-krajobrazu.pl

Niskie koszty aranżacji budapesztańskiej choinki zasługuje na uznanie zwłaszcza teraz, gdy wiele międzynarodowych gospodarek nadal zmaga się z kryzysem i nadmierny przepych nie jest mile widziany. Symboliczny wymiar i chęć wsparcia najbardziej potrzebujących szczególnie teraz, tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

eko choinka budapesztŹródło: www.sztuka-krajobrazu.pl

  Zobaczcie jak wygląda budapesztańska eko-choinka na filmie:

 

Dodaj komentarz

Polecane wpisy

  • plac powstańców Warszawy donice miejskie1 sierpnia 2014 Inny sposób na plac Czy betonowy plac może być atrakcyjny? Okazuje się, że tak! Plac Powstańców w Warszawie […]
  • Miejska zabudowa i zieleń pójdą w parze?11 sierpnia 2017 Miejska zabudowa i zieleń pójdą w parze? Chińskie miasta nie kojarzą się z nadmiarem zieleni. Pierwsze myśli na temat azjatyckiej […]
  • polskie ogrody26 czerwca 2013 Polska? Naturalnie!   Polska natura jest zachwycająca! Jeśli ktokolwiek ma jakieś wątpliwości, niech […]